Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Poslanci ANO, SPD a KSČM zablokovali projednání Zemanových výroků o Novičoku

Miloš Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl jed Novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že látka, kterou byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházela z Ruska.

Senátní výbor se usnesl na tom, že Zeman sdělil o výrobě novičoku v Česku nepravdivé informace a ohrozil české bezpečnostní zájmy. Senátoři z klubu Starostů a nezávislých pak oznámili, že připraví materiály, které by měly vést k ústavní žalobě na prezidenta pro podezření z velezrady.

Ani některým členům dolní komory se prezidentova slova nelíbila, předseda ODS Petr Fiala proto navrhl zařadit na program jednání Sněmovny bod, ve kterém by se poslanci zabývali prezidentovými výroky. Navrhovaný bod byl ale nakonec z předběžného programu řádné schůze z podnětu KSČM vyřazen.

Petr Fiala poslancům hlasujícím pro vyřazení navrhovaného bodu o Novičoku vzkázal, že se projednávání této věci na plénu stejně nevyhnou. Záměr na svolání schůze podpořil také šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. O komunistech řekl, že realizují program Kremlu, a poslancům ANO vyčetl, že se chovají jako koňský handlíř a nehájí zájmy této země.

ODS a TOP 09 si potom vzaly přestávky na jednání svých poslaneckých klubů. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v reakci na hlasování uvedl, že jeho strana obnoví sběr podpisů pod žádost o svolání mimořádné schůze. Musí jich získat minimálně čtyřicet.

Pro návrh Leo Luzara (KSČM) na vyškrtnutí navrhovaného bodu hlasovali vedle poslanců KSČM také poslanci hnutí ANO a poslanci SPD Tomia Okamury. Návrh podpořil i Jaroslav Foldyna (ČSSD).