Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Kim Čong-Un dodržel slib a KLDR zničila hlavní jaderné testovací středisko

Severní Korea tento čtvrtek zničila hlavní jaderné testovací středisko u obce Pchunggje. Právě v této oblasti se konalo všech šest nukleárních zkoušek KLDR. Čínští vědci nedávno prohlásili, že se ze střediska po poslední jaderné zkoušce stalo nepoužitelné místo, protože část podzemního areálu se po výbuchu propadla. U likvidování střediska nechyběli novináři ze zahraničí, kteří měli možnost shlédnout několik explozí, které srovnaly podzemní tunely a další zařízení se zemí.

Plán na likvidaci jaderného střediska přislíbil severokorejský vůdce Kim Čong-un americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Mělo se jednat o přátelské gesto ze strany Kima před plánovaným summitem obou lídrů. Jejich společná schůzka by se měla konat 12. června 2018 v Singapuru.

Tisková agentura KCNA z KLDR informovala, že Severní Korea zlikvidovala toto středisko proto, aby dokázala, že tím ukončuje veškeré jaderné zkoušky. V rámci bezpečnosti byly uzavřeny vchody do tunelů. Agentura konstatovala, že se naštěstí do ovzduší nedostal žádný radioaktivní materiál, okolní prostředí by po explozích nemělo být nijak zvlášť kontaminované.

Světová média včetně agentury AP na místo vyslala řadu reportérů, kteří byli svědky několikahodinové exploze, která otřásala touto jadernou testovací lokalitou nacházející se v řídce osídlené oblasti na severovýchodě Severní Koreji. Tyto výbuchy měly cílily zejména na tři tunely vedoucí do podzemního testovacího zařízení a do mnoha věží, které sloužily k pozorování. Vstupy do tunelů se při explozích zbortily.

Někteří mezinárodní inspektoři se cítí dotčeni, že na demolici neobdrželi pozvání. Zničení střediska tak pozorovali „jen“ žurnalisté z Číny, Británie, Ruska, USA a Jižní Koreje. Podle KLDR je čtvrteční demolice symbolem závazku, který zemi dovedl k ukončení zkoušky jaderných zbraní. Odborníci se ovšem shodují, že v případě, že se Kim znovu rozhodne atomové zbraně testovat, bez větších problémů zkušební lokalitu vybuduje znovu.