Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Irové v referendu zrušili zákaz potratů, Severní Irsko kvůli povolení interrupce tlačí na Británii

Přední představitelky konzervativní strany spolu s ministryní pro záležitosti žen a rovné příležitosti Penny Mordauntové tlačí na Theresu Mayovou, premiérku Velké Británie, ohledně povolení potratů v Severním Irsku. Jedná se o jedinou oblast Velké Británie, v níž k interrupcím dochází pouze pokud je ohrožen život rodičky.

Deník The Sunday Times informoval o tom, že v britském parlamentu by nejspíš pro změnu zákona hlasovalo až 130 poslanců včetně zástupců vládních konzervativců. Premiérka je momentálně ve složité situaci. Stojí před velikým rizikem, a to, že ztratí podporu severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), pokud dojde ke konfliktu ohledně interrupcí. Mayová tuto stranu potřebuje nutně pro udržení své menšinové vlády.

Na konci minulého týdne v pátek v Irsku došlo ke zrušení ústavního dodatku zakazujícím potraty. Irové tak rozhodli v referendu. Pro liberalizaci potratů hlasovalo 68 % hlasujících. Irské vládě tak nezbylo nic jiného, než slib o prosazení zákona, který povolí umělé přerušení těhotenství do 12. týdne. Ministryně Mordauntová doslova řekla, že „je to historický den pro Irsko a nadějný den pro Severní Irsko. Tuhle naději nesmíme zklamat.“ Přála by si, aby ke změnám v legislativě došlo i v Severním Irsku.

Severního Irska, které je součástí Spojeného království, se tato změna ovšem netýká. Tamní zákon zakazuje potraty. Výjimku nepovoluje ani v případě znásilnění či vážného poškození plodu. Potraty jsou možné pouze ve chvíli, kdy je ohrožen život matky.