Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zámek v Lánech: prezidenta navštívil Michal Hašek, jako dar přinesl koňak

Prezident Miloš Zeman poslední dobou tráví většinu času na zámku v Lánech, kde také přijímá své hosty a návštěvy. V pondělí kolem oběda se u něj zastavil jeho poradce Michal Hašek (ČSSD). Hašek neblaze proslul v aféře zvané „lánský puč“ v roce 2013, kdy zapíral právě schůzku v Lánech, která měla vést k pádu Bohuslava Sobotky. Hašek tehdy v přímém přenosu pořadu Interview Daniely Drtinové během 150 vteřin o schůzce s prezidentem jedenáctkrát zalhal, s pravdou ven vyšel až druhý den.

Michal Hašek patří k hlavním vyjednavačům nové koaliční smlouvy. Přál by si, aby ČSSD do vlády vstoupila. Domnívá se, že v současné situaci má sociální demokracie na výběr dvě řešení, přičemž ani jedno není dobré. O možné smlouvě s premiérem v demisi Babišem Hašek řekl, že je to „pomyslná smlouva s ďáblem“. Pokud ale budou sociální demokraté plnit svůj program v nové vládě, mají šanci vše ustát. Zůstat v opozici nevidí jako dobré řešení. Jako demokrat by toto rozhodnutí samozřejmě respektoval, má ale za to, že by se tím strana dostala na okraj propadliště dějin.

Důležitým dnem bude pro ČSSD 15. červen. Vedení strany by mělo zveřejnit výsledek celostranického referenda o vstupu do vlády a také se bude jednat o možné kandidatuře Jiřího Paroubka v senátních volbách. Na adresu Paroubka Hašek řekl, že by on sám pro něj jako nestraníka hlasoval. Je přesvědčen, že bývalý premiér Jiří Paroubek se do Senátu na podzim dostane.

Co přesně bylo obsahem schůzky není známo, Hašek po návštěvě prezidenta pouze uvedl, že by nebylo vhodné ventilovat na veřejnost informace, které si s prezidentem mezi čtyřma očima. Konstatoval, že se Zeman nejvíce zajímal o jeho názor na současnou situaci v Česku a v zahraničí. Připomněl také, že se jednalo o jejich první soukromou schůzku od lednových prezidentských voleb. Hašek se médiím pochlubil, že Zeman od něj dostal dodatečný dárek – vynikající francouzský air koňak.

O Haškovi se diskutuje nejčastěji ve spojitosti s možnou funkcí ministra zemědělství v budoucí vládě. Někteří jsou ale zásadně proti. Předseda ČSSD Jan Hamáček by na postu ministra raději viděl současného prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana.

Hašek letos odmítá jakoukoli kandidaturu, o funkce se nebude ucházet ani v komunálních volbách. Nejspíš se neobjeví ani na listině kandidátů do Evropského parlamentu. Podle svých slov se totiž intenzivně připravuje na advokátní zkoušky.