Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman na Hradě přijal předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu

Tento týden v úterý proběhlo jednání prezidenta Miloše Zemana s předsedou Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefem Baxou na Pražském hradě. Momentálně se hojně diskutuje o nástupci Baxy, který na své pozici končí letos v září. Právě hlava státu má pravomoc jmenovat předsedu NSS. Nejvyšší správní soud je reprezentován Baxou ve funkci předsedy již 15 let. Do čela stanul v době založení soudu v roce 2003.

Prezident jmenuje jak předsedu, tak místopředsedu soudu za podpory předsedy vlády. Je povinen si vybrat soudce jedině z NSS, kterých je okolo 30. Různá média spekulují o jedné konkrétní osobě, a to o Michalu Mazancovi. Je ale pravděpodobné, že k jeho jmenování nedojde, jelikož za tři roky oslaví 70 let, z čehož vyplývá, že by ve funkci strávil jen tři roky. Další adeptem je údajně advokát Zdeněk Koudelka. Na seznamu se objevuje i místopředseda NSS Roman Fiala.

Předseda NSS Baxa podle Lidových novin napsal Zemanovi dopis s žádostí o společnou schůzku. Hlavním důvodem bylo údajně přání rozebrat téma pravděpodobných kandidátů do čela soudu. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se k návštěvě vyjadřovat nechtěl.

Baxa se po návštěvě Pražského hradu svěřil, že mezi ústředními tématy jeho rozhovoru se Zemanem bylo končící funkční období předsedy a místopředsedy NSS. „Pan prezident si je vědom svých kompetencí, mým úkolem bylo dát mu informace, aby se mohl dobře rozhodnout,“ uvedl Baxa. Připustil, že hovořili o konkrétních kandidátech na zmiňované pozice, zveřejnit jména ale nechtěl. Konstatoval, že „když dáme stranou ty nejmladší soudce i ty soudce, kteří už před sebou nemají deset let, protože ta funkce je desetiletá, stále jde o okruh asi dvou desítek soudců.“

Baxa není jediný, kdo se chtěl s hlavou státu setkat. Například, předseda ústavního soudu Pavel Rychetský a předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal Zemana rovněž požádali o schůzku. Se Zemanem chtěl hovořit o případných nástupcích na jejich funkce. Prezident zatím ani jednoho ze soudců nepřijal.

Ještě v lednu těsně po prezidentských volbách Rychetský nebojácně hanil spolupracovníky hlavy státu. V jednom z rozhovorů prohlásil, že má obavy z lidí, kterými se Zeman na Hradě obklopuje. Doslova je nazval „kohortou panošů“. Již delší dobu se totiž diskutovalo o Baxovi jako o jeho možném nástupci do čela Ústavního soudu. Letos v lednu se ale Rychetský vyjádřil, že Hrad má možná v záloze jiného kandidáta.