Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman nejmenuje 40 soudců, které navrhl Pelikán. Počká na nového ministra

Stále ještě ministr spravedlnosti Robert Pelikán v dubnu předložil seznam 40 soudců a soudkyň prezidentu Zemanovi ke jmenování. Hrad se ovšem vyjádřil, že tyto kandidáty jmenovat nebude, dokud nebude zvolen nový šéf resortu. Pelikán totiž ve funkci ministra končí. Noví adepti mají vystřídat ty soudce, kteří odešli v rámci přirozené výměny.

Pelikán s tímto jednáním ze strany hlavy státu počítal. Domnívá se, že za Zemanovým postojem stojí kauza ruského hackera Nikulina. Právě Pelikán totiž na konci března rozhodl o jeho vydání do USA a jednal tak proti přání prezidenta vydat hackera do Ruska. Podezřelého Nikulina zatkla česká policie v Praze na základě zatykače ze Spojených Států.

Návrh Pelikána na jmenování 40 soudců se poprvé dostal do rukou vládě a prezidentovi 11.dubna. Stále se ale čeká na termín slavnostního ceremoniálu, pro který Hrad doposud neurčil přesné datum. Bez toho se soudci nemohou ujmout funkce. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to vidí jasně: „Je zcela logické, a hlavně zdvořilé vyčkat na nového ministra, jestliže jsme v období před vznikem nové vlády.“ Obvykle jsou noví soudci jmenováni do měsíce, ale vzhledem k tomu, že Zeman plánuje počkat na nového ministra se tato doba protáhne.

Zeman doufá, že dojde ke vzniku vlády do začátku letních prázdnin. Probíhající referendum ČSSD ale celou formaci posune minimálně o týden. Soudci tak mohou být jmenováni až za tři měsíce poté, co je navrhl ministr spravedlnosti. Podle Ovčáčka vyčkávání na nového šéfa resortu soudům nepřinese sebemenší problémy. Tvrdí, že ke jmenování stoprocentně dojde. O Pelikánovi řekl, že „nemá na starosti program pana prezidenta“.

Rychlost rozhodování může být nejvíce ohrožena v případě zdržení jmenování nových soudců, varuje předsedkyně Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová. Jelikož se jedná o soudce, kteří měli být jmenovaní již na začátku roku, může mít zpoždění nepříjemné důsledky. „Největší tíhu komplikací ale nesou účastníci řízení, nikoliv soudci. Na svá rozhodnutí budou čekat bezesporu déle,“ zdůrazňuje Zemanová.

Ústecký krajský soud posílí devět soudců a soudkyň. Na tom Krajském v Praze jich přibude deset. Dalších osm soudců chce Pelikán poslat na Krajský soud do Brna, zatímco čtyři poputují na městský soud v Praze. Tři mají jít pod ostravský krajský soud, po dvou získají krajské soudy v Českých Budějovicích, v Plzni a v Hradci Králové.