Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Kim Čong-un provádí před setkáním s Trumpem čistky v armádě

Odvolání tří nejvyšších činitelů korejské armády, tomu se říká nečekaný zvrat před plánovaným summitem vůdce Severní Koreji Kima Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Agentura Reuters o této novince informovala v pondělí.

Konkrétní důvod Kimova počínaní je nejasný, analytici se ovšem shodují, že se snaží upevnit si kontrolu nad armádou v období výrazných politických změn. Například jihokorejská agentura Jonhap se svěřila s tím, že se tyto změny týkají pozice ministra obrany, náčelníka generálního štábu a politického šéfa armády. Vzhledem k plánovanému hospodářskému rozvoji se má armáda zapojit do realizace infrastrukturních projektů. Vypadá to, že se spolehliví vojáci Kima Čong-una obměňují za mladší ročníky. Všichni nově jmenovaní jsou mladší než jejich předchůdci. Americké zdroje si to vysvětlují tak, že tito mladí vojáci mohou Severní Koreji a její armádě nabídnout značné zkušenosti s kontakty v zahraničí. Odborník na KLDR z univerzity Johnse Hopkinse Michael Madden k tomu řekl, že „tyto mladé vojáky čeká hodně rozhovorů s cizími představiteli, dokážou při jednání zasedat, ne se jen opíjet. Umějí se chovat.“

Summit obou státníků by se měl konat dne 12. června 2018 v Singapuru. Spekuluje se, že Kima čeká ještě několik dalších vrcholných setkání. Agentura RIA Novosti uvádí, že existuje možnost setkání ruského prezidenta Vladimíra Putina se severokorejským lídrem v ruském Vladivostoku. Kim Čong-una do Ruska minulý týden pozval ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskva údajně v těchto dnech čeká na Kimovu odpověď. Putin by se měl s vůdcem KLDR setkat v rámci Východního hospodářského fóra, které se bude konat 11. – 13. září letošního roku.

Po setkání s Kimem touží i syrský prezident Bašár Asad. Syrská vláda odmítla zveřejnit jakékoli informace k možnému mítinku. Z informací agentury KCNA pouze vyplývá, že by si Asad návštěvu severokorejského poloostrova velmi přál. V případě, že se mu toto přání splní, to bude vůbec poprvé, kdy by se Kim potkal s nejvyšším představitelem jiného státu přímo v KLDR. V této souvislosti není bez zajímavosti, že Severní Korea navázala diplomatické vztahy se Sýrií už v roce 1966, kdy došlo k vybudování ambasády v Damašku.