Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Šalom, pozdravil Zeman ve Španělském sále a podpořil přesun ambasády do Jeruzaléma

Prezident ČR Miloš Zeman vystoupil na galavečeři Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Opět prezentoval své názory o tom, že by mělo dojít k přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Slavnostní akce se konala ve Španělském sále Pražského hradu. Zeman svůj projev započal pozdravem šalom, za což si vysloužil uznání v podobě bouřlivého potlesku. Jeho projev trval asi deset minut. Zeman projev přednesl jako obvykle spatra a v angličtině.

Zmiňovaný přesun bude podle něj vyžadovat určité kroky. Ten první spatřuje v již realizovaném přesunu honorárního konzulátu, který byl nedávno oficiálně otevřen. První krok tedy lze považovat za splněný. V rámci toho druhého Zeman hovoří o otevření Českého domu v Jeruzalémě v listopadu letošního roku.

Během svého proslovu si neodpustil kritickou poznámku na adresu šéfky evropské diplomacie Federiky Mogheriniové, která stojí za návrhem, aby EU odmítla rozhodnutí USA o přesunutí ambasády do Jeruzaléma. Prezident je hrdý, že právě Česká republika byla mezi státy, které tento návrh vetovaly. „Politika appeasementu ve 30. letech 20. století“, k tomu Zeman přirovnal úsilí vybojovat smír mezi Palestinou a Izraelem. Mezinárodní společenství tehdy ustupovalo stupňujícím se požadavkům Adolfa Hitlera, německého nacistického vůdce.

Zeman v projevu také zmínil podlé svého názoru zarážející protimluv, že v Palestině existuje hnutí za osvobození. „Jaké hnutí za osvobození? Dobré nebe! Hamás je teroristická organizace. Hizballáh je teroristická organizace,“ řekl. Pro vysvětlení je dobré upřesnit, že v Izraeli dochází k častým ozbrojeným střetům mezi Hamásem a Hizballáhem. Hnutí Hamás vládne v palestinském pásmu Gazy, zatímco Hizballáh působí v Libanonu. V neposlední řadě se Zeman pustil do palestinského hnutí Fatah působícím na Západním břehu Jordánu. Prezentují se totiž jako umírněné hnutí s demokratickými principy, o čemž Zeman silně pochybuje.

Na závěr našeho prezidenta hosté odměnili ovací ve stoje. Od představitelů AIPAC si vysloužil označení „dlouhodobého přítele a spojence Izraele“. Úterní slavnostní galavečeře nebyla první událostí v rámci kladných česko-izraelských vztahů. Na konci dubna se ve Španělském sále konala oslava 70. výročí vzniku státu Izrael. Už při této příležitosti Zeman vyzýval k přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.