Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Václav Klaus: Rusko není hrozba, více nás ohrožuje diktát EU

Bývalý předseda vlády a po dvě volební období i prezident České republiky Václav Klaus tento měsíc oslaví 77. narozeniny. Přesto, že už je více než pět let mimo politiku a věnuje se nyní především přednáškám, psaní a vnoučatům, k veřejnému dění má stále co říci. Přinášíme výběr nejdůležitějších témat, o kterých Klaus v nedělním rozhovoru na TV Prima hovořil.

V souvislosti s probíhajícím summitem nejvyspělejších zemí světa G7 v Kanadě se Klaus zamyslel nad rolí Ruska v současném světě. Připomeňme, že Rusko bylo zbaveno členství ve skupině G8 v roce 2014 v reakci na anexi Krymu.

Klaus vyjádřil souhlas s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, že by se Rusko mělo jednání nejvyspělejších zemí světa znovu účastnit. Podle bývalého prezidenta ani pro Česko není Rusko žádnou hrozbou, na rozdíl od nařízení a směrnic z EU nás nijak nešikanuje. „Nechávat Rusko mimo je dětinské a hloupé,“ řekl Klaus. „Pro nás byla hrozba Sovětský svaz, dnešní Rusko není žádná hrozba. Mě opravdu Putin ničím neohrožuje. Rusko neposílá každý týden direktivy do našeho zákonodárství, které povinně musíme zavést, abychom byli dobrými a hodnými, jako to dostáváme z Bruselu,“ dodal.

EU je podle Klause svěrací kazajkou, která Evropany jen „přiškrcuje a nepřináší jim nic dobrého“. Nízká účast ve volbách do europarlamentu pak podle Klause dokazuje, že Evropský parlament je „bezcenný a bezvýznamný“.

Ohledně současného vyjednávání o vládě Klaus přiznal zděšení z toho, že chystaná vláda ANO a ČSSD bude závislá na podpoře KSČM, přesto to ale prý nepovažuje za konec světa. Nepředpokládá totiž velký vliv komunistů na vládu. Mnohem víc se obává Pirátů a Zelených. „Považuji nějaké Piráty a Zelené za větší zlo než tu dnešní vyčpělou, bezbarvou, ideologicky naprosto prázdnou, zbytkovou komunistickou stranu,“ prohlásil.

Václav Klaus v rozhovoru také opětovně zkritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ta podle deníku Spiegel dnes vnímá svou migrační politiku jako neúspěch a uznává, že prosazení uprchlických kvót většinovým hlasováním přispělo k rozkolu Evropy. „Zásadně nesouhlasím, že to byla chyba z dnešního pohledu, ona to byla chyba vždy v každé vteřině a každém okamžiku,“ rekapituloval Klaus svůj pohled na migrační kvóty, který je od počátku tohoto nápadu nekompromisně neměnný. „Nevím, jestli vlastně paní Merkelová prozřela a nevím, jestli ji duch svatý osvítil a najednou začíná vidět svět jiným způsobem – některý člověk je adaptabilní, ale trvalo jí to relativně dlouho,“ uzavřel matador české politiky.