Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Historická schůzka lídrů USA a KLDR – Kim Čong-un slíbil jaderné odzbrojení

S napětím očekávaná schůzka prezidenta USA Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-Una proběhla úspěšně, státníci se setkali v Singapuru. Jedná se o historický moment ve vztahu obou zemí. Ještě před rokem Severní Korea vyhrožovala, že na Spojené státy podnikne jaderný útok a spálí zemi na popel. Trump v reakci na jaderné a raketové testy hrozil KLDR kompletním zničením. Pro Kima byl Trump jen „starý blázen“, Trump naopak označoval Kima za „rakeťáka, jemuž nevadí mučit hlady a zabíjet vlastní lidi“.

Severokorejcům se totiž v posledních letech podařilo vyvinout a úspěšně otestovat atomovou zbraň, stejně tak jako balistickou raketu s dostatečným doletem. Pchjongjang podnikl několik testovacích výbuchů v podzemním jaderné střelnici a pracoval i na vývoji vodíkové bomby s mnohem ničivějším účinkem.

Hlavním tématem summitu proto bylo jaderné odzbrojení KLDR. Obě strany jednaly také o podpisu mírové dohody, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka z let 1950-53.

Po zhruba hodinové schůzce mezi čtyřma očima se do jednání zapojili poradci obou stran a pokračovali v jednání. Následoval oběd, na kterém se podávaly pokrmy západní i korejské kuchyně. Podle deníku The Guardian se na menu objevil například krevetový koktejl, hovězí žebra, korejská nadívaná okurka a treska v sójové omáčce. Po obědě prezident Trump a Kim Čong-un podnikli krátkou procházku, severokorejský vůdce si také se zájmem prohlédl Trumpovu obrněnou limuzínu, nazývanou „The Beast“ (angl. zvíře).

Na závěr oba lídři podepsali společné prohlášení, jehož hlavním bodem je jaderné odzbrojení KLDR výměnou za bezpečnostní záruky. „Prezident Trump je rozhodnutý poskytnout bezpečnostní záruky KLDR a předseda Kim Čong-un potvrdil své jisté a neochvějné odhodlání ke kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova,“ stojí v dokumentu. „Spojené státy jsou připraveny Severokorejce ujistit, že denuklearizace není záležitost, která by pro ně měla špatný konec,“ dodal k tomu šéf americké diplomacie Mike Pompeo, který se schůzky také účastnil.

Oba státníci si na závěr historického summitu navzájem poděkovali a pochválili se. Podle Trumpa schůzka přinesla velký pokrok, podle Kima je třeba „nechat minulost za námi“. Šéf Bílého domu uvedl, že má s lídrem KLDR „speciální pouto“. Kima prý pozve do USA. Dále novinářům řekl, že vrcholná schůzka proběhla lépe, než si kdokoli mohl představit. „Svět zaznamená velkou změnu. Chtěl bych vyjádřit svou vděčnost prezidentu Trumpovi, že umožnil toto setkání,“ uvedl Kim Čong-un a připomněl, že vrcholné schůzce stála v cestě řada překážek. „Nebylo to jednoduché. Ale všechny jsme je překonali a dnes jsme tady,“ řekl Kim prostřednictvím tlumočníka.