Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hradní kancléř Vratislav Mynář nemusí mít prověrku, rozhodli poslanci

Hradní kancléř, oficiálním názvem vedoucí Kanceláře prezidenta republiky je funkce, jejímž úkolem je starat se o chod prezidentského úřadu. Kancléř má na starosti hospodaření s nemovitým majetkem tvořeným areálem Pražského hradu a zámkem Lány, vyplácí rentu bývalému prezidentu republiky a také disponuje pravomocí zřizovat příspěvkové organizace – dosud takové organizace existují dvě: Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány.

Současným kancléřem je od března 2013 vystudovaný ekonom Vratislav Mynář. Kancléř působil i v politické straně SPOZ a v současnosti je i členem zastupitelstva městyse Osvětimany.

Aby mohl v pozici kancléře přistupovat k některým utajovaným dokumentům, potřebuje Mynář bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Zažádal si o ni však až téměř tři čtvrtě roku po nástupu do funkce, tedy v prosinci 2013. Na začátku roku 2015 vyšlo najevo, že zbytek materiálů k prověrce na stupeň „přísně tajné“ dodal na NBÚ až na konci roku 2014 a tím celou prověrku zdržoval. V září 2015 pak NBÚ rozhodl, že prověrku nezískal. Prezident Miloš Zeman však prohlásil, že Mynáře ve funkci nahradí až ve chvíli, kdy kancléř vyčerpá možnosti odvolání.

Povinnost kancléře mít nejpřísnější prověrku od NBÚ vyplývá z logiky věci, doposud ale nebyla přímo uzákoněna. Mynář snahou o její získání pouze reagoval na politický a veřejný tlak. Poslanecký klub Starostů a nezávislých proto navrhl novelu, která by povinnost nejpřísnější prověrky uzákonila. „Již dlouhodobě tvrdíme, že kancléř prezidenta republiky musí mít prověrku na přísně tajné, protože disponuje závažnými informacemi, které v nesprávných rukách mohou představovat bezpečnostní riziko státu,“ prosazovala změnu zákona na plénu Sněmovny předkladatelka návrhu Věra Kovářová (STAN).

Vedle povinnosti mít bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň utajení novela pojednávala o bezúhonnosti a svéprávnosti. Kancléř by také nesměl zastávat žádnou funkci v politických stranách a hnutích. Pokud by novela platila, kancléř by musel získat nejpřísnější prověrku do roka.

Sněmovna dnes ovšem na návrh KSČM novelu poslanců STAN zamítla. Zamítnutí podpořili vedle komunistických poslanců také zástupci hnutí ANO, SPD a ČSSD. Kritikům vadilo to, že novela mířila na konkrétního člověka, kterého předkladatelé zmínili i v důvodové zprávě, dostala proto název „Lex Mynář“. K bodu nebyla žádná diskuze a poslanci rovnou hlasovali. Pro zamítnutí návrhu zvedlo ruku 98 zákonodárců z řad ANO, SPD, ČSSD a KSČM. Proti zamítnutí bylo 41 poslanců především z ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.