Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman v září vyznamená 27 osobností, je mezi nimi kosmonaut i sestra odbojářů

Tenistka Helena Suková, kosmonaut Vladimír Remek, či sestra protikomunistických odbojářů Zdena Mašínová by se měli dočkat od prezidenta Miloše Zemana státního vyznamenání. Návrh nominací v úterý schválil senátní organizační výbor, horní komora jako celek o něm rozhodne patrně v červenci.

Letos bude vyznamenáno o jednu osobnost více než loni. Podle tiskové tajemnice Senátu Evy Davidové se nejčastěji oceňují vědci, lékaři, umělci nebo váleční veteráni. Jedna z kandidátek na cenu, paní Mašínová, dostala nominaci na medaili Za zásluhy. Její otec Josef byl kdysi pronásledovaný za členství protifašistické odbojové skupiny Tři králové. Nakonec jej nacisté popravili. Bratři Mašínové byli odpůrci komunismu. Sama Mašínová byla uvězněna a po celý život veřejně zostuzovaná. Vyznamenání od Zemana ovšem přijmout nechce. Říká, že „takové individuum, co nás cpe na východ, do Kremlu, Číňanům, je podle ní nedůvěryhodné a nebezpečné,“ zdůvodnila, proč by od současného prezidenta žádné vyznamenání nepřijala.

Další kandidátem na státní vyznamenání, konkrétně Řád bílého lva je bývalý velvyslanec v Moskvě a europoslanec KSČM Vladimír Remek. V roce 1978 se dostal na palubě sovětské kosmické lodi do vesmíru. Je to dosud jediný český i československý kosmonaut. Česko se díky Remkově výpravě stalo třetím státem na světě, jehož občan se podíval za hranice atmosféry.

Nominace z odbojářů a válečných veteránů získali Petr Bachrach, účastník Slovenského národního povstání, plukovníci Oldřich Vladař a Vladimír Košan a člen Svobodovy armády Pavel Tarnavský. Mezi oceňovanými mohou být i Marie Šupíková a Pavel Horešovský, preživší vyhlazení Lidic, či Zdenka Fantlová-Ehrlich, která přežila Osvětimi a další koncentrační tábory.

Co se týče dalších kandidátů, objevují se jména jako režisér Jiří Svoboda, skladatel Vadim Petrov, baletka Tereza Podařilová, sbormistr Jiří Chvála, operní pěvkyně Eva Děpoltová. Mezi vědci a lékaři můžete najít osobnosti jako neurochirurg Eduard Zvěřina, průkopník neonatologické péče Miloš Velemínský, radiolog Boris Kreuzberg, vedoucí Centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice Renata Cífková, a v neposlední řadě zakladatel intenzivní metabolické péče Zdeněk Zadák.

Dalšími vyznamenanými budou nejspíš historik Miloš Stehlík, archeolog Radomír Pleiner, sklář René Roubíček, první rektor Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha, výzkumník zpracování kůže Karel Kolomazník, duchovní Josef Peksa a zakladatel sdružení Život 90 Jan Lorman.