Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval rektora jihlavské polytechniky a 60 profesorů

Miloš Zeman se ve čtvrtek kromě pálení trenýrek věnoval také státnickým záležitostem. Zákon o vysokých školách stanoví, že prezident jmenuje a odvolává rektory a profesory veřejných a státních vysokých škol. Rozhodnutí prezidenta podléhá kontrasignaci předsedy vlády.

Návrhy na jmenování profesorem se postupují prezidentovi prostřednictvím ministra školství. Prezident může předat jmenovací dekrety osobně nebo je na slavnostním aktu předává ministr školství, přičemž Zeman obvykle preferuje druhou z možností.

Prezident včera jmenoval rektorem jihlavské Vysoké školy polytechnické Václava Báču. Je třeba podotknout, že Báča před akademickým senátem obhájil své druhé funkční období (je čtyřleté), do funkce rektora jej Miloš Zeman jmenoval za svého prvního mandátu už v roce 2014.

Kromě rektora Báči Zeman podepsal jmenovací dekrety dalším 60 profesorům. Jsou mezi nimi zastoupeni ponejvíce lékaři, dále pak technici a odborníci na přírodní vědy, ale také umělci. Jmenovací dekret má dostat například chirurg Ivan Netuka, vedoucí Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, či olomoucký chirurg Lumír Hrabálek, který vyvinul meziobratlový implantát z titanu. Titul mají získat i módní návrháři Liběna Rochová a Josef Ťapťuch. Nejvíce profesorů navrhla tradičně Univerzita Karlova v Praze.

Miloš Zeman tentokrát podepsal všechny navrhované jmenovací dekrety, v minulosti tomu tak ale nebylo. V roce 2015 odmítl podepsat jmenovací dekrety tří kandidátů – Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Odmítnutí Zeman zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti. Dotčení se proti jednání hlavy státu bránili žalobou, Nejvyšší správní soud na konci dubna Zemanovo rozhodnutí o nejmenování pravomocně zrušil. Musí se ale ještě vypořádat s kasační stížností, kterou prezident proti rozsudku podal.