Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Václav Klaus slaví 77. narozeniny, popřát přišel Zeman, Duka i opilec Rokytka

Dnes dovršil 77 let bývalý premiér a později prezident Václav Klaus. Oslavu uspořádal v předvečer svých narozenin na zámečku svého institutu na pražské Hanspaulce, popřát mu dorazilo kolem stovky přátel. Mezi pozvanými nechyběl jeho nástupce na Pražském hradě Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka ani rodina – manželka Livia, oba synové a vnoučata. Dorazil i hudebník Ondřej Hejma, výtvarník Milan Knížák a mnoho dalších hostů.

Úvodního slova se ujal ředitel Institutu Václava Klause a Klausův někdejší kancléř Jiří Weigl. „Hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a sil do dalšího života,“ popřál a zahájil oslavu.

Mezi prvními dorazil s hradním doprovodem prezident Miloš Zeman. „Pana prezidenta tady vítáme a já doufám, že ocenil, že přišel na jedno místo, kde není kontrolován žádnými rámy. Ten náš Institut je tady pořád ještě docela svobodné místo,“ přivítal ho Klaus s úsměvem. A jako celý politický život obou pánů, Zeman Klausovi oponoval: „Václave, svoboda se měří něčím úplně jiným než rámy,“ a pokračoval: „Ale v každém případě jsem rád, že jsem tady, to za prvé a za druhé jsem ti přišel blahopřát k 77. narozeninám a vzpomněl jsem si na jednoho dobrého přítele, který říká, že lidský život se dělí do tří částí – část mládí, část dospělosti a část vypadáte dobře.“ Následně Zeman hlasitě zvolal: „Václave, vypadáš dobře!“

Hlavním darem pro exprezidenta je kniha o historii barokní budovy, ve které Klausův institut sídlí. Pro svého šéfa ji připravili zaměstnanci institutu, hlavním autorem je bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt, který je amatérským historikem. „V knize je popsaná historie zámečku, jsou v ní autentické fotografie z různých setkání prezidenta Václava Klause i řada historických fotografií, které zachycují podobu zámečku v minulosti, včetně starých budov, které už dnes nestojí,“ představil knihu Klausův mluvčí Petr Macinka.

V zahradách institutu probíhal bohatý a chutný raut s pokrmy české kuchyně, jak jsou řízky nebo vepřová kýta. Potkat bylo možné i Janu Bobošíkovou, bývalou ředitelku ERÚ Alenu Vitáskovou, Miroslava Macka či Michala Haška. Na rozdíl od loňska nebyli pozváni Nečasovi. Zahradní slavnost byla ale jen první částí oslav – ta druhá se pak odehrávala večer na Občanské plovárně, kam Václav Klaus všechny hosty pozval na narozeninový jazzový koncert quarteta Emila Viklického.

Bez pozvánky dorazil i novinář Milan Rokytka (54), který se proslavil svým „vystoupením“ ve volebním štábu Miloše Zemana. V lednu se během prezidentské volby Rokytka natolik posilňoval alkoholem, podle něho prý otráveným, až zkolaboval a musela ho odvézt záchranka. Je možné, že včera byl alkohol také otrávený, neboť notně opilý Rokytka byl z oslavy vyveden už v časných odpoledních hodinách.