Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Něčí sestra“ Mašínová nedostane vyznamenání. Od Zemana by ho stejně nechtěla, říká

Senátní výbor nedávno představil 27 osobností, které by mohly v říjnu dostat státní vyznamenání. Seznam není definitivní, schválit ho musí ještě horní komora jako celek. Poslední slovo v každém případě prezident, který může a nemusí návrhům Poslanecké sněmovny, Senátu nebo vlády vyhovět.

Mezi nominovanými je namátkou první československý kosmonaut a velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek, lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká nebo novinář Josef Klíma.

Jednou z navrhovaných je také Zdena Mašínová, sestra Ctirada a Josefa Mašínových, kteří se účastnili ozbrojeného odboje proti komunistickému režimu. V roce 1953 pak z ČSSR za dramatických okolností včetně několika mrtvých utekli na Západ. Jejím otcem byl generálmajor prvorepublikové československé armády Josef Mašín, který po obsazení Československa nacistickým Německem přešel do ilegality. Zde působil v rámci odbojové organizace Obrana národa. Společně s pplk. Josefem Balabánem a škpt. Václavem Morávkem vytvořil proslulou zpravodajskou skupinu Tři králové.

Zdena Mašínová už jako šestiletá zažila během protektorátu každodenní výslechy ze strany nacistů u nich doma, když se snažili dopadnout jejího otce. Po útěku svých bratří na několik měsíců uvězněna na samotce a až do pádu režimu komunisty celoživotně perzekvována. Její strýc byl popraven v roce 1955 a matka zemřela ve vězení v roce 1956.

Prezident Miloš Zeman se ale domnívá, že Mašínová si žádné vyznamenání nezaslouží. „Opravdu nevidím důvod vyznamenávat někoho jenom proto, že je něčí sestra,“ prohlásil v rozhovoru na TV Barrandov. „Můžeme diskutovat o bratrech Mašínech, ale o jejich příbuzných bychom v této souvislosti diskutovat neměli,“ dodal.

Podle Mašínové je to jen zástupný důvod a prezident by podle ní nikoho z její rodiny nikdy nevyznamenal. „Absolutně by nepřistoupil k tomu, aby ho, pokud jde o jméno Mašín, jakýmkoli způsobem ocenil,“ řekla Radiožurnálu.

I kdyby se ale prezident rozhodl vyznamenání udělit, Mašínová jej dopředu odmítla. „Nikdy, nikdy, nikdy. Takové individuum, co nás cpe nás na východ, do Kremlu, Číňanům, je podle mě nedůvěryhodné a nebezpečné,“ dodala.