Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přijme v Lánech Pocheho, chce mu rozmluvit vládu. Vadí mu jeho podpora migrace

Prezident Miloš Zeman má na páteční odpoledne v Lánech domluveny hned dvě důležité schůzky. V 15 hodin na lánském zámku přijme europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého chce požádat, aby zvážil svou kandidaturu na ministra zahraničí. O dvě hodiny později Zemana navštíví předseda sociální demokracie Jan Hamáček, který je kandidátem na ministra vnitra.

Osoba Miroslava Pocheho se stala jablkem sváru mezi koaličními partnery ANO, ČSSD a KSČM. Předsedovi komunistů Vojtěchu Filipovi vadí především skutečnost, že Poche spolu s dalšími 11 českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž Evropský parlament v květnu 2017 vyzval členské státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů.

Filip také dále poukazuje na případ z roku 2010, kdy se Miroslav Poche musel kvůli účasti na skrytém financování ČSSD vzdát všech stranických funkcí. Svůj několikasettisícový dar straně daroval přes několik členů, kteří odevzdané peníze vykázali jako členské příspěvky. Později svůj manévr vysvětloval tím, že nechtěl, aby strana platila z přijatých peněz daň.

Poche osobně vadí i Miloši Zemanovi, který avizoval, že jej ministrem rozhodně nejmenuje. Na zítřejší schůzce mu chce kandidaturu rozmluvit, Poche by naopak Zemana rád přesvědčil, že bude dobrým šéfem diplomacie. Zeman Pochemu vyčítá například článek z roku 2015, vyzývající k přijímání migrantů a uprchlických kvót. Vadí mu i jeho nečestné jednání při financování ČSSD.

K Pochemu se prezident Zeman vyjádřil i včera při debatě s občany v Ústeckém kraji. „Já jsem teď četl i prohlášení pana Michálka, což je místopředseda Pirátů, který prohlásil, že pan Poche je součástí korupčního prostředí na pražské radnici. No, tak co si o tom myslet. Nemyslím si, že by člen vlády měl být součástí korupčního prostředí,“ odpověděl Zeman na jeden z dotazů.

ČSSD Pocheho kandidaturu nestáhla, ustoupit nehodlá ani sám Poche. Prohlásil, že do Lán v pátek zamíří tak, jako by se šel představit nový ministr. Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že jména svých ministrů zveřejní až po schůzce Zemana s Pochem.