Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jmenování vlády v den památky obětí komunismu je výsměch, spílá Zemanovi opozice

Prezident Miloš Zeman o víkendu oznámil, že druhou vládu Andreje Babiše, ve které kromě ministrů z jeho hnutí ANO zasednou i sociální demokraté jmenuje ve středu 27. června ráno. Vláda se bude muset opírat o hlasy komunistů, což je poprvé od roku 1989, kdy se komunisté fakticky dostanou k moci. Přesně v tento den před 68 lety přitom komunistický režim po politickém procesu popravil právničku Miladu Horákovou.

V českém kalendáři je 27. červen zařazen jako „významný den“ označovaný jako „Den památky obětí komunistického režimu“. Opoziční poslanci ODS, KDU-ČSL, STAN a Pirátů považují jmenování první polistopadové vlády s podporou komunistů v tento den za výsměch všem pronásledovaným, vězněným a zabitým obětem totality. Poslanci to dnes řekli novinářům ve Sněmovně.

„Trošku jsme doufali, že se aktéři chytnou za nos. Aby byla polokomunistická vláda, která se bude poprvé opírat o komunisty, jmenována v den popravy Milady Horákové, je něco symbolicky mimořádně špatného a politicky nevkusného. Nevím, kam tak spěchají a proč nemohli termín odložit. Možná jim symbolika vyhovuje,“ rozčílil se předseda ODS Petr Fiala. Udivilo ho také, že se sociální demokraté proti termínu nepostavili. „Tak se třesou na vládní křesla, že ztratili zbytky politického vkusu,“ odhaduje Fiala.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek se pozastavil nad tím, že vládní hnutí ANO se nejdřív profilovalo jako pravicové uskupení, nyní ale stojí na podpoře levicových stran, včetně SPD. „Obávám se, že téhle vládě jsou nějaké oběti komunismu úplně jedno,“ shrnul své znechucení.

„Jmenování první vlády, která je přímo podporována komunisty, v den obětí komunismu je symbolické. Považujeme to za výsměch obětem komunistického režimu,“ shrnul šéf STAN Petr Gazdík. Dodal, že je to čiročiré politikaření a komunisté se snaží vytřískat maximum.

Předseda druhé vládní strany ČSSD Jan Hamáček datum hájil tím, že termín se stanovil podle časových možností prezidenta a premiéra.