Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Odsoudili mě na přání prezidenta, tvrdí bývalý středočeský hejtman David Rath

Lékař, poslanec a středočeský hejtman David Rath byl v roce 2012 zatčen kvůli obvinění z přijímání úplatků a manipulace s veřejnými zakázkami. Policisté ho tehdy přistihli s legendární krabicí od vína, ve které bylo ukryto 7 milionů korun v hotovosti. Dalších 30 milionů pak policisté zajistili při domovních prohlídkách ukrytých mimo jiné ve skrýši v podlaze. Rath se měl podílet na předražených zakázkách týkajících se kladenské nemocnice a zámku v Buštěhradě.

Krajský soud v Praze dnes rozhodl, že David Rath je vinný a byl mu udělen trest 8,5 roku vězení a propadnutí majetku. Stalo se tak téměř tři roky poté, kdy Ratha potrestal stejně. Rozsudek později zrušil Vrchní soud v Praze kvůli nezákonným odposlechům. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu tedy odvolat.

Rath se vyhlášení rozsudku nezúčastnil, namísto toho svolal setkání s novináři před Salmovský palác na Pražském hradě, kde vydal prohlášení. Bývalý hejtman uvedl, že výsledek řízení soudu a znění rozsudku znal dopředu. Podle svých slov informace získal od lidí ze soudního senátu. Řekl také, že už den před vyhlášením podal odvolání k vrchnímu soudu.

„Za můj rozsudek může Zeman, v době Horákové bych dopadl jako ona,“ prohlásil. „Ten dnešní rozsudek, který před pár minutami zazněl, je rozsudkem na přání prezidenta republika. Tlačil na soudy, tlačil na soudce, vyhrožoval soudcům. S ústavou si nic nedělá,“ řekl a zdůraznil, že prezident má vliv na justici skrze svou pravomoc jmenovat soudce. „Soudy nemají být vystaveny tlakům exekutivy, ale přesně to prezident dělá. Je nejviditelnějším a nejvýše postaveným představitelem, který zasahoval do kauzy,“ pokračoval. Rath při plamenném proslovu šermoval rudými trenýrkami.

S Milošem Zemanem podle svých slov býval dříve kamarád, pak se však rozešli ve zlém a ocitli se „v opačných táborech“. Rath tak přičítá údajné Zemanovo vměšování do své kauzy prezidentově bájné mstivosti. „Krajský soud svým dnešním rozhodnutím vrátil českou justici do 50. let. Je otázka, jak se s tím vypořádají vyšší instance, jestli nad tím také zavřou oči,“ uzavřel Rath.