Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Spolek Přátelé Miloše Zemana má nové sídlo ve vile na Hradčanech

Část bytu ve vile na Hradčanech patřící pod Správu Pražského hradu nyní využívá pro své účely Spolek Přátelé Miloše Zemana. Na nové adrese Na Opyši 192/8 fungují již od minulého měsíce. Vila nese název Klarova a přímo od ní vedou Staré zámecké schody. Z nové kanceláře mohou členové spolku pozorovat Valdštejnskou zahradu, Malou Stranu, či pravý břeh Vltavy. Tato lokalita se stala jejich novým sídlem dne 10. května.

Byt se nachází v prvním patře. Nabízí dvě předsíně, kuchyni, tři pokoje, koupelnu a toaletu. Jeho celková rozloha je 80 metrů čtverečních. Součástí bytu je i kancelář o rozloze 30,7 metrů čtverečních, kterou dle smlouvy může spolek využívat. Posledním nájemníkem bytu byla zaměstnankyně prezidentské kanceláře, která zde bydlela v letech 1991–2013. Za metr čtvereční tehdy platila 143 korun. Z technického stavu bytu lze vyvodit, že jednou bude muset projít rekonstrukcí. Za posledních pět let jej nikdo neobýval. Mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek proto udává, že stanovená cena vzala v potaz rovněž technický stav.

Jménem spolku nájemní smlouvu podepsal kancléř Vratislav Mynář. Ten je nyní obviňován ze střetu zájmů. Podle obou zúčastněných stran jde ale o naprosto přirozenou smlouvu. Kontrakt je k dohledání v registru smluv. Za Správu Pražského hradu se podepsal ředitel Ivo Velíšek. Za Spolek svůj souhlas stvrdili podpisem Mynář a člen představenstva Karel Srp. Je důležité zdůraznit, že Hradní správa přímo spadá pod kancléře Mynáře. Ten při podpisu nevystupoval jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky. Jinými slovy smlouvu podepsal Mynář se svým podřízeným.

Je opravdu náhoda, že má na stejné adresu v této konkrétní vile služební byt kancléř Mynář, jenž je zároveň předsedou představenstva Přátel Miloše Zemana? Kancléř stěhování vysvětluje tím, že z předchozí lokality dostal spolek kvůli rekonstrukci výpověď. Dodává, že obdržel nabídku na byt na Hradčanech, kterou rád přijal. „Vzhledem k tomu, že jsme předtím měli sídlo na Malostranském náměstí, hledali jsme něco v obdobné lokalitě, nechtěl jsem být na Praze 14,“ konstatoval.

Předseda občanského sdružení Oživení, Martin Kameník, má na věc jasný názor. Domnívá se, že jde o střet zájmů. Patrně tak hovoří ze své pracovní zkušenosti v čele sdružení, které kontroluje kvalitu veřejné správy. Tvrdí, že „každý veřejný funkcionář by měl jednat tak, aby se vyhnul podezření, že zneužívá svou funkci.“ Na věci nepřidá ani výše měsíčního nájmu, který spolek správě posílá, a to 5291 korun. Na metr čtvereční tedy 172 korun. Služby měsíčně spolek vyjdou na 1180 korun. Podle kancléře jde o tabulkové hodnoty pro Prahu 1. Většinou je bydlení na Hradčanech velmi drahé. Obvyklá cena nájemného se pohybuje okolo 650 korun za metr čtvereční měsíčně.

Tento kontrakt není vyprší 31. 12. letošního roku. Případná rekonstrukce rozhodne o tom, zda si spolek byt ponechá déle. Záleží na penězích a plánu, říká Mynář. Spolek vznikl před deseti lety na popud tehdejší Zemanovy pravé ruky Miroslava Šloufa. Původním cílem bylo pomoci Zemanovi stát se prezidentem. V současnosti jej řídí kancléř, mezi členy se řadí Srp, od loňského léta i bývalý hradní protokolář Miroslav Sklenář. Právě Spolek zafinancoval velkou část Zemanovy poslední volební kampaně.