Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Putin a Trump se setkají 16. července v Helsinkách, tématem budou vzájemné vztahy

V polovině července má dojít k setkání dvou nejmocnějších mužů planety – amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina. Jako místo společného jednání si vybrali Helsinky ve Finsku. Novinku oznámila agentura Reuters, informaci potvrdil rovněž Bílý dům a Kreml. Stěžejním tématem bude celková mezinárodní situace. Nevyhnou se ani diskuzi o vzájemném vztahu obou velmocí.

Do Moskvy nejprve zavítal poradce Bílého domu pro národní bezpečnost John Bolton. Den poté se objevily informace o tom, že se za několik týdnů uskuteční setkání Trumpa s Putinem. Z dostupných informací vyplývá, že je naplánované několikahodinové jednání. Kromě rozhovoru „tváří v tvář“ by měla proběhnout i společná snídaně a tisková konference.

Co se týče setkání Putina s Boltonem, probírali strategickou stabilitu ve světě, kontrolu jaderných zbraní, či problematiku odzbrojení. Nevyhnuli se ani otázkám Sýrie, Ukrajiny a Severní Koreji. Podle agentury TASS se ani jeden slůvkem nezmínil o amerických sankcích vůči Rusku, či obnovení činnosti diplomatických zastoupení obou stran.

Nezávisle na zprávách z různých médií a agentur se Donald Trump nechal slyšet, že by rád jednal se svým ruským protějškem po skončení bruselského summitu NATO, které se bude konat 11. a 12. července. Rád by s Putinem hovořil o konfliktu v Sýrii nebo o současné situaci na Ukrajině. S tímto vystoupil před novináře ve středu. Konkrétní datum ovšem nesdělil. Jeho plán na červenec se tak začíná postupně rýsovat. Ihned po skončení summitu v Bruselu dne 13. července má Trump namířeno do Velké Británie.

Putin se s Trumpem neuvidí poprvé. Střetli se již dvakrát na velmi krátkou dobu v minulém roce na okraji dvou summitů. O oficiální schůzi se vším všudy se hovořilo dlouho, vypadá to, že se oba prezidenti shodli na datu i místě až nyní. Helsinky podle poradce Kremlu pro mezinárodní vztahy Jurije Ušakova odpovídají společným zájmům a potřebám. Důvodem pro oddalování jejich setkání bylo především americké vyšetřování údajných ruských zásahů do předvolební kampaně ve Spojených Státech. Podle Ušakova je možné, že se v rámci příprav potkají i ministři zahraničí obou zemí, Sergej Lavrov a Mike Pompeo.