Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman příští týden jmenuje 40 nových soudců a vystoupí ve Sněmovně

V těchto dnech si prezident Miloš Zeman dopřává dovolenou na své chalupě v Novém Veselí na Vysočině, kde se věnuje procházkám a čtení. Koncem týdne se přesune na zámek v Lánech a bude ještě několik dní pokračovat v odpočinku. Volno má i jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Ke svým povinnostem se prezident vrátí nejpozději 10. července, kdy bude v 15 hodin na Pražském hradě jmenovat nové soudce. Ve středu 11. července pak vystoupí v Poslanecké sněmovně, kde se bude hlasovat o vyslovení důvěry druhé vládě Andreje Babiše. Zeman slíbil, že vládu podpoří a doporučí poslancům hlasovat pro důvěru.

Minulá vláda prezidentovi poslala seznam soudcovských kandidátů ke jmenování už na konci dubna, Zeman je ale jmenovat odmítl. Oficiálně to zdůvodnil tím, že je „logické a slušné“ počkat na nového šéfa resortu. Po nástupu Taťány Malé na ministerstvo spravedlnosti by tak ceremoniálu už nemělo nic bránit, a dnešní informace z Hradu to potvrdila.

Skutečným motivem Zemanova zdržování byl ale pravděpodobně zásadní rozkol mezi prezidentem a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. Do rozepře se dostali kvůli případu údajného hackera Jevgenije Nikulina. Pelikán rozhodl vydat Nikulina Spojeným státům, zatímco Zeman ministra neúspěšně žádal, aby ho vydal do Ruska. O jeho vydání přitom usilovaly oba státy, rozhodnutí tak bylo čistě na Pelikánovi.

Jmenování nových soudců odlehčí zejména soudům ve Středočeském kraji a na Krajském soudu v Ústí nad Labem. Mezi kandidáty na nové soudce je například státní zástupce Roman Kafka, známý z tzv. metanolové kauzy, kde kvůli pančování alkoholu a smrti několika osob obžaloval 31 lidí. Měl by se stát soudcem Okresního soudu v Kroměříži, odkud pochází. Naposledy prezident nové soudce jmenoval v lednu, kdy talár obléklo 25 nováčků.