Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Šéf diplomacie USA Mike Pompeo vyjednává v KLDR o jaderném odzbrojení

Na základě společného komuniké, které v červnu na schůzce v Singapuru podepsal americký prezident Donald Trump se severokorejským vůdcem Kim Čong-Unem činí Severní Korea první kroky na cestě k jadernému odzbrojení. V pátek kvůli tomu do KLDR dorazil šéf amerického diplomatického sboru Mike Pompeo.

Jedná se již o třetí letošní návštěvu vrchního diplomata. Pompea na letišti přivítal vysoký představitel vládnoucí komunistické strany a bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol společně s ministrem zahraničí Ri Jong-hoem.

Cíl své mise vysvětlil Pompeo novinářům z agentury AP následovně: „Naši vedoucí představitelé se na summitu v Singapuru zavázali k úplnému jadernému odzbrojení Severní Koreje a načrtli, jak by měly vypadat transformované vztahy USA a KLDR. Při této cestě se budu snažit doplnit některé detaily k těmto závazkům a udržet pohyb směrem k realizaci toho, co oba vůdci slíbili sobě navzájem a celému světu. Očekávám, že KLDR je připravena učinit to samé,“ doufá diplomat.

Jen několik hodin před příletem šéfa diplomacie ale Severní Korea vyčetla Američanům jejich stálé výčitky ohledně dodržování lidských práv v KLDR. Korejský oficiální zpravodajský server Uriminzokkiri, který spravuje severokorejská vláda, zveřejnil komentář, v němž se uvádí, že Washington by měl přestat provokovat Severní Koreu „anachronickým vydíráním lidskými právy“ v době diplomatického úsilí o zlepšení vztahů.

Komentář zjevně směřoval na nedávnou rezoluci americké Sněmovny reprezentantů, ve které dolní komora Kongresu vyzvala prezidenta Trumpa, „aby se součástí strategie Spojených států ohledně jaderného odzbrojení Severní Koreje stalo „kompletní, ověřitelné a nezvratitelné zlepšení lidských práv“.