Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval nového ministra spravedlnosti Jana Kněžínka

V pondělí večer čerstvě zvolená ministryně spravedlnosti Taťána Malá oznámila svou rezignaci. V původním plánu bylo, že se o resort dočasně postará sám premiér Andrej Babiš. Premiér ale nakonec svůj postoj přehodnotil. Prezident včera na Pražském hradě jmenoval Jana Kněžínka (ANO), který doposud působil ve funkci místopředsedy legislativní rady vlády. Devětatřicetiletý Kněžínek se může pyšnit titulem právníka z Univerzity Karlovy, kde obdržel titul Ph.D.  z ústavního práva. Na Úřadu vlády pracuje již 11 let.  Předtím působil na ministerstvu dopravy.

Za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) byl pověřen funkcí prošetřovatele při Úřadu vlády. Jeho úkolem bylo vyšetřovat protiprávní jednání členů vlády včetně činitelů na vysokých pozicích. Kněžínek se už v roce 2016 postavil na stranu Babiše. Zabýval se případem náměstka ministra financí Tomáše Vyhnánka, který vyzval úřednici z ministerstva, aby v Bruselu sbírala informace od Evropského úřadu proti podvodům ohledně dotační kauzy Čapí hnízdo. Ta je úzce spojená s premiérem Babišem. Verdikt Kněžínka zněl, že ze strany Babiše či Vyhnánka k porušení zákona nedošlo.

Malá se na postu šéfa rezortu spravedlnosti udržela pouhých 13 dní. Odešla, jelikož nechtěla nadále poškozovat jméno hnutí ani nového kabinetu. V těchto dnech se totiž potýká hned se dvěma obviněními z plagiátorství u psaní diplomových prací. Její přešlapy jako první vyzkoumal investigativní tým Radiožurnálu. Babišovi se dostalo zjevné kritiky ze strany opozice, a tak se rozhodl úřad nepřevzít, byť jen na dobu přechodnou, a vybral Kněžínka. Další události na sebe nenechaly dlouho čekat. Prezident Zeman v úterý přijal rezignaci Malé a jmenoval Kněžínka na návrh Babiše.

Kněžínek si své nové role velmi váží. Krátce po jmenování novinářům sdělil, že „nabídka přišla v noci na dnešek, tedy v úterý. Ve státní správě se ale pohybuji již řadu let, byl jsem náměstkem ministra Pelikána i ministryně Malé. Tím jsem měl rozhodování jednodušší.“ Do své nové funkce chce vložit veškeré síly. Co se týče kauzy Čapího hnízda a s tím trestně stíhaného Babiše konstatoval, že ve věci budou mít poslední slovo nezávislé soudy a orgány působící v trestním řízení.