Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman jmenoval 40 nových soudců

Dnes odpoledne prezident Miloš Zeman slavnostně jmenoval na Pražském hradě 40 nových soudců obecných soudů. Vycházel přitom z návrhu exministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

Oproti zvyklostem se ceremoniálu nezúčastnil ministr spravedlnosti, protože tato funkce aktuálně není obsazena. Prezident úterý přijal demisi Pelikánovy nástupkyně, ministryně Taťány Malé (ANO), která v čele úřadu vydržela jen necelé dva týdny a včera kvůli kritice ohledně jejích diplomových prací rezignovala. Dnes Zeman na její místo jmenuje dosavadního místopředsedu Legislativní rady vlády, ústavního právníka Jana Kněžínka.

Mezi nově jmenovanými soudci převažují ženy, kterých je 23. Nejvíce nováčků posílí soudy, které spadají pod Krajský soud v Praze, Ústí nad Labem a Brně. Soudcem se nově stal i dosavadní státní zástupce Roman Kafka, známý z tzv. metanolové kauzy nebo z případu střelby v Uherském Brodě. Bude pracovat u Okresního soudu v Kroměříži. Vedle něj přichází dalších 23 nováčků z tzv. „jiné právní praxe“, a 16 justičních čekatelů, kteří mají za sebou tříletou praxi v justici.

Zeman jako obvykle ve svém projevu s nadsázkou glosoval současnou politickou situaci. „V původním scénáři bylo: Vážená paní ministryně spravedlnosti, dámy a pánové. Život je plný překvapení. Paní ministryni spravedlnosti jsem dnes odvolal, nového ministra jmenuji asi za půl hodiny. Takže jste naprosto bezprizorní,“ pozdravil Zeman nové soudce. Také jim řekl, že zatímco ministři přicházejí a odcházejí, soudní soustava zůstává a oni budou jejími pilíři.

Prezident dále nové soudce vyzval, aby před vynášením rozsudků zachovávali mediální ticho. Novináře potom označil za vosy, které se mají soudci snažit zaplácnout.