Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Okamura žene kauzu s přezdívkou Pitomio k Ústavnímu soudu poté, co NS nezakročil

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura se dostal do konfliktu s vydavatelstvím Czech News Center. Důvodem sporu je přezdívka Pitomio. Místopředseda Sněmovny neváhal a poslal stížnost Ústavnímu soudu na počátku tohoto měsíce. Případem se má zabývat samotný předseda soudu Pavel Rychetský, což vyplývá z justičních archivů.

Zmiňované vydavatelství mělo na svém webu napsat omluvný list ke dvěma článkům časopisu Reflex vydané před pěti lety. Justice tehdy nezasáhla a dalo by se říct, že povolila použití přezdívky Pitomio za účelem oprávněné kritiky. Okamura tudíž nevysoudil ani korunu. Kontroverzní články v Reflexu byly vydávané právě v roce 2013. Ve stejném roce se Tomio Okamura dostal do čela hnutí Svoboda a přímá demokracie.

O pět let později, tedy 2018, je Okamura zpět a dovolává se spravedlnosti. Neuspěl u Nejvyššího soudu (NS), a tak kauzu žene dál až k Ústavnímu soudu, což je poslední možnost. Tento státní orgán navíc řeší zcela výjimečné případy. NS přezdívku Pitomio, což je spojení Okamurova křestního jména s hanlivým výrazem, připodobňuje ke kreslené karikatuře, která zveličuje a přehání s ironickým podtextem. V ní jde o podobu, v Okamurově kauze o jméno. Nejvyšší soud si stojí za tím, že pokud toto zkomolení je přiměřené a opírá se o reálný základ, není trestné. Navíc vzhledem k působení v politické oblasti by se měli politikové připravit na zvýšený zájem veřejnosti, který není vždy příjemný, či pozitivní. Jinými slovy Okamura by měl prokázat více tolerance. Z rozhodnutí Nejvyššího soudu jasně vyplývá, že „i v tomto případě se proto obdobně uplatní zásada, že karikatura náleží do podmnožiny hodnotících soudů, jedná se o jiný způsob kritiky, jež svým terčem činí určitý charakterový rys, tělesnou vlastnost, čin konkrétní karikované osoby, na který pomocí ironie a nadsázky upozorňuje a tímto způsobem kritizuje.“ Karikatura z principu ztělesňuje ostrost, určitě ne přiměřenost, či nestrannost.

Městský a Vrchní soud v Praze konstatovaly, že nelichotivé výrazy směrem k politikům nesmí být použity samoúčelně. Na druhou stranu schvalují oprávněnou kritiku určitých postojů a názorů.

Je pravdou, že lídr SPD nevystupuje na veřejnosti zrovna mírumilovně. Justice vzala v potaz i jeho politickou nekorektnost, ostrý slovník, místy až arogantní chování. Soudy se shodují, že přezdívka Pitomio působí nelichotivě, nicméně odmítají, že by vyznívala vulgárně. Slovo Pitomio se objevuje i v jiných médiích, konkrétně v Euru nebo v Lidových novinách.