Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Okamura pozval Zemana na sjezd SPD, ten účast odmítl. Chce o víkendu odpočívat

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) předsedy Tomia Okamury svolalo na sobotu konferenci v Praze. Po třech letech existence hnutí budou delegáti volit nové předsednictvo. Funkci bude obhajovat jak předseda Tomio Okamura, ta místopředseda hnutí a předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Připomeňme, že hnutí SPD získalo v podzimních parlamentních volbách celkem 22 poslaneckých mandátů.

 

Podle předsedy Okamury se budou delegáti věnovat také přípravě na podzimní senátní a obecní volby. Komunálních voleb se bude hnutí účastnit vůbec poprvé, v plánu mají postavit 282 kandidátek napříč republikou. V senátních volbách bude SPD kandidovat ve všech 27 volebních obvodech. Kompletní sestavu představí SPD až po uzavření termínu pro podávání kandidátek, tedy po 31. červenci. „Jsou tam i všeobecně známá jména, a to nejedno,“ předestřel Okamura.

 

Konference bude novinářům přístupná v části zahajovacích projevů. Během volby a diskuse, ve které jsou podle programu jednání tři bloky včetně bodu nazvaného „zhodnocení mimořádně úspěšné politické práce hnutí od vzniku v roce 2015“ organizátoři jednání uzavřou. „Novináři jsou pozváni. Nezveme novináře, kteří o nás lhali,“ poznamenal Okamura k akreditacím. K takovým médiím patří podle Okamury například Aktuálně.cz a DVTV.

 

SPD se těší prezidentově dlouhodobé přízni. Loni v prosinci Zeman dokonce přijal pozvání na jejich konferenci a pronesl krátký projev. Pak ale členové SPD hlasovali ve Sněmovně pro návrh, aby Zemanův kancléř Vratislav Mynář musel mít prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Tím prezidenta naštvali. „Takhle se nechová strana, které jsem poskytl svoje – byť omezené – sympatie. Pan Okamura se tedy nemůže divit, že do doby, než toto stanovisko změní, tyto mé sympatie už nebudou,“ řekl tehdy Zeman. SPD při dalším projednávání návrh raději smetla ze stolu.

 

Ač opět pozván, na letošní konferenci už Miloš Zeman nedorazí. Vzkázal, že chce o víkendu odpočívat. Namísto osobní účasti ale natočí video se vzkazem.„Pan prezident u příležitosti konání konference natočil videozdravici. Je to zcela dostačující,“ napsal mluvčí Jiří Ovčáček Radiožurnálu. Bude to prý vůbec poprvé, kdy bude prezident pro politiky točit video. Zda se ze Zeman plánuje v budoucnu dát na dráhu youtubera už ale Ovčáček nezmínil.