Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Putin s Trumpem jednali v Helsinkách mezi čtyřma očima

V prezidentském paláci v Helsinkách proběhlo jednání prezidentů Ruska a USA Vladimira Putina a Donalda Trumpa mezi čtyřma očima. Oba státníci spolu hovořili přes dvě hodiny. Trump poté označil schůzku za „velmi dobrý začátek pro všechny“.

Jednání obou státníků mezi čtyřma očima jen za přítomnosti tlumočníků začalo asi hodinu po poledni, politici avizovali, že budou probírat aktuální témata i vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi.

Putin při zahájení besedy poukázal na to, že s Trumpem i v minulosti udržoval stálé kontakty, uskutečnilo se několik telefonních rozhovorů. „Přišel ale čas na zevrubný rozhovor o dvoustranných vztazích a bolavých místech ve světě, je jich docela dost,“ řekl Putin. 

Ruský prezident po schůzce uvedl, že studená válka skončila, není tak důvod k napětí mezi USA a Ruskem. Podle Trumpa byly rozhovory velmi otevřené. Na společné tiskové konferenci s Donaldem Trumpem prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, že na schůzce panovala otevřená a pracovní atmosféra, jednání bylo úspěšné a užitečné.

Trump Putinovi na úvod pogratuloval k úspěšnému uspořádání fotbalového mistrovství světa v Rusku. Putin mu pak na závěr věnoval originální míč z právě skončeného turnaje. Americký prezident jej hodil své manželce a nechal se slyšet, že ho daruje synovi.