Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentská kancelář zveřejnila Zemanův dopis Babišovi ohledně ministra zahraničí

Internetová iniciativa @StoSestka získala dopis, který prezident Miloš Zeman napsal premiéru Andreji Babišovi ohledně jmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Iniciativa, která provozuje stejnojmenný účet na sociální síti Twitter, listinu získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Hrad pravost dopisu potvrdil.

„Seznámil jsem se s návrhem ČSSD na pana Miroslava Pocheho jako ministra zahraničních věcí české vlády,” začíná dopis datovaný prezidentem 24. června. „Proti této nominaci mám výhrady,” píše Zeman.

Prezident v listu konkrétně zmiňuje Pocheho „minulé postoje” k migrační krizi a Pocheho údajné vazby na „korupční prostředí pražského magistrátu”. „Z těchto důvodů Vám doporučuji, abyste mi na funkci ministra zahraničních věcí navrhl předsedu ČSSD pana Jana Hamáčka,“ radil Babišovi Zeman.

Den poté, v pondělí 25. června pak Babiš poslal na Hrad dva dokumenty. Jedním byl jmenovací seznam se jménem Pocheho, druhým byl jmenovací seznam se jménem Hamáčka. Dodejme, že vláda byla na Pražském hradě jmenována ve středu 27. června. Zaslání dvou jmenovací seznamů tedy představovalo Babišův ústupek vůči Zemanovi. Ten si pak, jak známo, vybral druhý seznam bez Pocheho.

Při těchto čachrech vyvstala otázka, zda prezident náhodou nenarušuje dělbu moci a zda svým „doporučením“, koho má premiér navrhovat do vlády neporušil Ústavu. Renomovaný ústavní právník doc. JUDr. PhDr. Jan Wintr, Ph.D., který mimo jiné ústavní právo přednáší na Karlově Univerzitě v Praze se ale domnívá, že k porušení Ústavy nedošlo.

„Pokud se prezident rozhodne předsedovi vlády některé kandidáty rozmlouvat ještě dřív, než mu premiér někoho oficiálně navrhne, a premiér se podle toho zařídí a takové kandidáty nenavrhne, tak to je prostě politika. V tom nelze shledávat porušení Ústavy,“ říká Wintr. „Druhý důvod, proč bych v tom nehledal porušení Ústavy, jsou slova, které prezident zvolil. Není tam natvrdo řečeno, že kdyby premiér navrhl Pocheho, že by ho nejmenoval. Tím by mohl naznačovat, že se chystá porušit ústavní pravidlo. Jenže to tam také není,“ vysvětluje Wintr.

Řízením resortu zahraničních věcí byl nakonec dočasně pověřen Jan Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra. Hamáček následně udělal na ministerstvu zahraničí z Pocheho politického tajemníka, který, navzdory prezidentovi, tento resort de facto vede.