Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Trump odstartoval obchodní válku. Nakonec na ní budou tratit všichni, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman se domnívá, že obchodní války nepřináší nic dobrého. Podle něj ztrácí všechny zúčastněné strany. Může za současnou obchodní situaci šéf Bílého domu Donald Trump? Podle naší hlavy státu válku bezesporu odstartoval. Právě USA zavedly cla na hliník a ocel, které se dováží z řady zemí jako Čína či Evropská unie. Naopak poškozené státy vrátily útok uvalením cel na americké zboží. Tento kolotoč neměl konce, jelikož Trump posléze nařídil další celní opatření, načež pravděpodobně zmiňované země opět zareagují.

Zeman nechce pošetile hledat viníka, který „ve svém agregátu nese větší vinu“. Jako katalyzátor vnímá právě Trumpa. I přesto, že na jeho osobu nedávno nešetřil chválou, v otázkách obchodní války Spojené Státy kritizuje z jejího zahájení. Zeman se se svými pocity svěřil v rozhovoru pro ČTK ve středu.

Rovněž se rozpovídal o situaci v Británii. Věří, že Británie a Evropská unie dojdou ke společné dohodě. Jejich vyjednávání by tak mohlo skončit u tzv. měkkého brexitu, který by nezpůsoboval zásadní problémy při výměně lidí, kapitálu, zboží, informací atd. Prohlásil, že „záleží, jak se dohodnou Evropská unie a britská vláda, sám jako český prezident bych si pochopitelně přál, aby mezi Británií a EU existoval sice kanál La Manche, ale neexistovala nějaká výrazná bariéra, která by zhoršovala vzájemnou situaci.“

Zeman doslova o obchodní válkách řekl, že „historicky prokazují, že vždycky, i když to možná byl krátkodobý zisk, to byla nakonec dlouhodobá ztráta.“ Je vystudovaný ekonom, tudíž má k finanční oblasti a číslům velmi blízko. Konstatoval, že se učil z elementárních učebnic ekonomie, které neučí zvlášť o pravicové a levicové ekonomii, nýbrž o ekonomii jako celku. Podle Zemana z nich lze jasně vyčíst, že celní (obchodní) válka a protekcionismus přináší ztráty. Svůj názor se snažil zobecnit, když zdůrazňoval, že se nejedná jen o celní válku mezi Spojenými Státy a EU, ale i Amerikou, Čínou a Ruskem. Použil anglický výraz „lose-lose strategy“, což v překladu znamená neúspěch a ztráta na obou stranách.