Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní vyznamenání

Pražský hrad bude hlídat firma odvolaného šéfa věznic Luďka Kuly

Nově bude držet stráž nad Hradem firma Indus bývalého ředitele vězeňské služby Luďka Kuly.  Jedná se o bezpečnostní agenturu. Na konci minulého měsíce firma podepsala smlouvu se Správou Pražského hradu, na základě které se bude Indus starat o prezidentské sídlo po dobu čtyř let. Výměnou za práci zbohatne o 16 milionů korun.

Bývalý šéf vězeňské služby, generál Luděk Kula má vskutku „působivý“ životopis. Mimo jiné byl obviněn, že ošidil stát o téměř 20 milionů korun v rámci zakázky na rušičky mobilů. Podezření čelil před 10 lety. Žalobce stíhání zrušil. Dalšímu podezření čelil později kvůli koupi kněžského semináře ve Vidnavě. Seminář vězeňskou službu vyšel na 29 milionů korun. Po pár letech služba seminář prodala za zlomek původní ceny. Na místě měl být vybudován detenční ústav, k čemuž nakonec nedošlo. I tentokrát žalobce obvinění zrušil.

Většinový obchodní podíl ve firmě Indus vlastní společnost Lenia, která se specializuje na bezpečnostní systémy. Navazuje spolupráci s řadou institucí a firem jako Moneta, Česká pojišťovna, T-Mobile, ministerstva apod. Jako její spolumajitel ještě do roku 2006 vystupoval podnikatel Jiří Kubín. Zastřelili jej před restaurací U Krále Václava IV. Vrah Jan Sagalinec jej zasáhl 11krát a byl odsouzen na 16 let. V té době se médii šířily spekulace, že Kubín měl něco společného se zavražděným Františkem Mrázkem.

Někteří si možná všimli inzerátu, který nedávno Indus vyvěsila na svém webu. „Líbila by se vám různorodá práce v krásném historickém prostředí Pražského hradu? Pokud ano, máme pro vás uplatnění.“ Je k nalezení na spoustě dalších pracovních portálů. Nabízí se tedy otázka, proč Indus vystavuje takový inzerát, když bude pracovat pro prezidenta. Postrádá snad dostatečný počet zaměstnanců?

Případná pochybení se snažil vyvrátit mluvčí Správy Hradu David Šebek, když prohlásil, že „interní procesy u dodavatele nám nepřísluší hodnotit. Pro nás je důležité, že společnost Indus zajišťuje zasmluvněné služby bez jakýchkoliv problémů.“

Kromě aktivity na Hradě má Luděk Kula v plánu kandidovat na podzim do Senátu za Okamurovu SPD. Na kampaň přispěl ze svého asi 60 tisíc korun, dalších 150 tisíc přeposlal z účtu Indusu. Na transparentním účtu SPD nese finanční obnos název „dar pro kandidáta do Senátu Luďka Kulu“. SPD se o svých kandidátech odmítá bavit. Mluvčí hnutí oznámila, že oficiální jména budou zveřejněna až na konci července.