Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Umělci v londýnské Red Gallery vyvěsili obří rudé trenky. „Žádný politik je nespálí“

Londýnští umělci našli zalíbení v české zábavě s rudými trenkami. Jedny takové se objevily v pátek dopoledne na budově politicky angažovaného uměleckého centra Red Gallery. Vyvěsili je tam sami tvůrci z místní komunity, kteří tím působení Red Gallery v Londýně chtějí uzavřít. Původci originálního nápadu, Skupina Ztohoven o akci věděla předem, aktivistům pomohla trenky navrhnout.

Připomeňme, že tři členové skupiny Ztohoven vyvěsili červené trenýrky nad Pražský hrad místo prezidentské standarty před třemi lety. Jeden z nich, Filip Crhák, zemřel před vynesením rozsudku, ostatní dva performeři dostali půlroční podmínku a museli uhradit škodu přes 60 tisíc korun.

Komunitní centrum Red Gallery ve svém prohlášení píše, že chtěla svou akcí vyjádřit podporu skupině Ztohoven i globálnímu politickému aktivismu. Připomíná také, že Londýn byl dříve sídlem české exilové vlády i odboje proti nacistům.

Skupina Ztohoven si podle slov jejího mluvčího vyvěšení trenýrek v Londýně váží. „Red Gallery tímto způsobem ukazuje mezinárodní kontext celé naší akce. Jsme rádi, že je vidět, že ten projekt stále žije,“ uvedl mluvčí Ztohoven Petr Žílka pro Lidovky.cz.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček londýnskou akci okomentoval prostřednictvím Twitteru. „Červené trenky nejsou symbolem populismu. Jsou vlajkou nenávistných ‚liberálů‘, jejich novodobým rudým praporem ideologie totalitarismu a nesvobody,“ napsal. V dalším příspěvku pak přidal ještě zamyšlení: „Všimněte si myšlenkové bídy nenávistných “liberálů”. V jedné ruce rudé trenky, v druhé nafukovací Donald Trump. Už jim chybí jen soutěž o Sorosův odznak zdatnosti!“