Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman, Babiš a Schillerová odmítli návrh růstu platů hasičů a policistů

Premiér Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman a ministryně financí Alena Schillerová našli společnou řeč. Návrh odborů na růst platů ve veřejné správě o 10 % není podle nich ideální. Vláda pro příští rok počítá s růstem platů u pedagogů o 15 % a o 6 % u hasičů, policistů, či úředníků. Odbory se proti tomu staví a navrhují hranici 10% růstu. Ke sporům mezi odbory a vládou došlo už na začátku tohoto měsíce.

V současné době má ministerstvo práce za úkol propočítat různé možnosti přidání. Zdá se, že se veřejný sektor dočká schváleného navýšení platů během srpna. Na počátku posledního letního měsíce by měly proběhnout diskuze na pravidelné bázi mezi ministerstvem financí a konkrétními ministry. Hlavním tématem bude bezesporu rozpočet jednotlivých resortů.

Pro premiéra Babiše je klíčové, aby se zvedaly ty nejmenší výdělky, především v oblasti kultury. Vláda se tak chce vyhnout plošnému navyšování. MF v návrhu na rozpočet hovoří o omezení neobsazených tabulkových míst na úřadech. Na ta místa jsou totiž vypláceny peníze. Z dostupných informací je patrné, že omezení nezahrne regionální školství a parlamentní kapitoly. Resort financí by do budoucna rád státu ušetřil 3,4 miliardy korun s celkovým snížením míst o 2221.

Schillerová jednala s hlavou státu a jeho týmem odborníků na zámku v Lánech. Ve svém prohlášení uvedla, že „odbory požadují navýšení o deset procent, což by bylo dalších pět miliard korun navíc, a shodli jsme se, že debatu sice musíme vést, ale takové navyšování platů není adekvátní.“ Novinářům po schůzi na zámku sdělila, že se Zeman zajímá zejména o to, aby MF doložilo potřebné dokumenty, ze kterých jasně vyplyne, proč je momentální sestavování rozpočtu, jaké je. Podle ní vykazují veřejné finance i ekonomické údaje velmi dobré výsledky. Co se týče názoru Zemana, bojuje proti navrhovanému schodku 50 miliard. V nedávném projevu v dolní komoře Parlamentu konstatoval, že souhlasí s deficitem v době krize, ale ne, když stát prosperuje.

Šéfka resortu financí shodně s Babišem opakují, že základnou státního rozpočtu je školství, investice, dopravní infrastruktura a v neposlední řadě důchody. Oba hodlají tlačit na ministry příslušných resortů, aby maximálně šetřili. Podle Schillerové by se dalo ušetřit například na dotacích neziskovému sektoru. Na její popud se bude vláda zabývat smyslem takových dotačních programů.

Jednání okomentovala i ODS. Jan Skopeček, stranický expert na ekonomii se domnívá, že by měl Zeman dát jasně najevo, že rozpočet se schodkem 50 miliard v době ekonomického růstu nepodepíše. Do tiskového prohlášení strany Skopeček napsal, že „je to jediná a efektivní cesta, jak prezident republiky může dosáhnout toho, co zcela správně veřejně říkal před hlasováním o důvěře vládě v Poslanecké sněmovně, a sice, že v dnešních ekonomických podmínkách bychom měli mít rozpočet vyrovnaný, ne-li přebytkový.“