Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Politické strany vlastní luxusní nemovitosti. Komunisté se drží na špici

Komunisté jsou poměrně aktivní v nakupování pozemků. Mluvčí KSČM Helena Grofová oznámila, že „strana plánuje koupit pozemek, který využívala. Po digitálním zaměření se totiž zjistilo, že není v jejich vlastnictví.“ Jejich majetek se tak rozšíří o další, tentokrát menší pozemek mimo hlavní město.

Komunistická strana vlastní oficiálně nejvíce nemovitostí ze všech stran. Disponují budovami s pozemky, zemědělskou půdou a krajinnými oblastmi. Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) je toho názoru, že být vlastníkem je výhodnější než stát na straně podnájemníka. Komunisté si řadu nemovitostí koupili z vlastních zdrojů, většinu ale pořídili poté, co strana vznikla po předlistopadové KSČ po roce 1989. Tímto získali 71 nemovitostí s celkovou účetní hodnotou 174, 4 milionů korun. Zřejmě nejcennější nemovitost představuje hlavní sídlo strany, které se nachází na ulici Politických vězňů v Praze. KSČM ji pořídila po roce 1989 za 52 milionů korun od Českých drah. Zdálo se, že ji v roce 2005 prodají, poté se rozhodli si budovu ponechat.

Zatím nejlepší adresy ovšem skupuje ČSSD. V porovnání s komunisty sice mají nemovitostí čtyřikrát méně, tedy 16, ale jakmile se sečte jejich celková účetní hodnota, jsou třikrát dražší. Pro lepší pochopení byl dotázán zaměstnanec poradenské firmy Colliers, Marcel Kolesár, aby vysvětlil rozdíl mezi tržní a účetní hodnotou. Prohlásil, že „rozdíl mezi tržní hodnotou oproti účetní hodnotě závisí na tom, jak dlouho je nemovitost odepisovaná, kdy došlo k pořízení a za jakou cenou. “

Nejvýznamnější budovou sociální demokracie je Lidový dům v Praze, zároveň sídlo strany. Široká veřejnost si možná nepamatuje na problémy, které kolem prodeje vznikly. Budova byla totiž pořízena v restituci. Stranu tehdy zastupoval advokát Zdeněk Altner, který za své služby soudní cestou získal neuvěřitelných 338 milionů korun. Strana byla nucena peníze splácet z půjčky a jako zástava sloužil právě Lidový dům. Altner naneštěstí zemřel a nedočkal se konce řízení. Na řadě je dědictví. Navíc se Nejvyšší soud snaží vyřešit odvolání ČSSD.

Celkem čtyři strany jsou oficiálně majiteli budov a pozemků z 9 politických stran. Nejedná se ryze o regionální sídlo, některé pozemky jsou totiž v pronájmu, ze kterých strany těží ročně miliony. Lidovci vlastní 9 realit s hlavní lokalitou Palác Charitas v Praze. ODS je majitelem 8 nemovitostí v hodnotě 79,3 milionů. Sídlem je Budova v Ostravě.

Česká pirátská strana, například, nehodlá nakupovat vůbec. Jejich mluvčí Karolína Sadílková jasně řekla, že „vzhledem ke stranickému současnému rozpočtu, který je zhruba 25 milionů korun ročně, nyní žádnou koupi nerealizují. Pokud by se ovšem naskytla nějaká zajímavá příležitost, určitě by to strana zvážila.”