Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Severní Korea opět vyrábí štěpný materiál. Přesto Trump věří, že k denuklearizaci dojde

Severní Korea pokračuje ve výrobě štěpného materiálu, který se používá k výrobě jaderných zbraní. Ministr zahraničí Mike Pompeo to po svém návštěvě KLDR oznámil zahraničnímu výboru Senátu Kongresu ve Spojených Státech.

Ve skutečnosti se jednalo o otázku senátora Eda Markeyho. Pompeo jasně odpověděl, že KLDR opravdu nepřestala vyrábět. Nejedná se o první upozornění s tím, že Severní Korea vyrábí štěpný materiál. Pochyby vyjádřila již televize NBC, která tvrdila, že má informace od tajných služeb.

Některé otázky se ministrovi příliš nezamlouvaly, jelikož k nim záměrně neuvedl odpověď. Jednou z těch nechtěných byl dotaz o tom, zda se KLDR snaží vybudovat podmořské balistické střely. Pompeo rovněž nevyvrátil spekulace o tom, jestli je jaderný program Severní Koreje v provozu. Důvodem je fakt, že je jednání v Senátu veřejné. Rád by se vyhnul problémům při zodpovídání otázek v rámci „složitých jednání s nelehkým protivníkem“.

Pompeo se snaží být optimistický. Je si jistý, že jednání s KLDR se ubírají správným směrem, ale přiznává, že to bude náročná a dlouhá cesta. I to je důvod, proč se americká diplomacie snaží zachovat trpělivost směrem k Severní Koreji. Ministr zahraničí ovšem zdůrazňuje, že nedovolí, aby proces denuklearizace trval věčně.

Šéf Bílého domu Donald Trump je podle ministra přesvědčený, že denuklearizace Korejského poloostrova je možná. Zároveň si zachovává pozitivní přístup k celé záležitosti. A tudíž je značně zarážející, proč byl Trump ještě před nedávnem rozčilený kvůli pomalému progresu v jednání. O prezidentově rozpoložení informoval list The Washington Post. Jakmile list publikoval tento článek, Trump neváhal a napsal na Twitter objasňující zprávu: „Severní Korea neodpálila raketu devět měsíců. Stejně tak žádné jaderné testy. Japonsko je šťastné, celá Asie je šťastná. Ale falešné zpravodajství říká, aniž by se mě zeptalo (vždycky anonymní zdroje), že jsem naštvaný, protože to nejde dostatečně rychle. Špatně, já jsem velmi šťastný!”