Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česká armáda doplňuje stavy, do osmi let posílí o devět tisíc vojáků

Po nákupech techniky by Armáda ČR ráda posílila i personálně. Do roku 2026 by chtěla armáda navýšit počet vojáků v celé zemi až na 30 tisíc. Současný stav je kolem 21 tisíc. ČTK to dnes při slavnostním vyřazení studentů Univerzity obrany řekl 1. zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Jiří Baloun.

Zároveň armáda plánuje vytvořit nové útvary se zhruba pěti tisíci místy. Zabývat se budou moderními válečnými metodami – kybernetikou, robotikou a podobnými technologickými odvětvími.

Nové lidi armáda částečně získává z Univerzity obrany v Brně. Za poslední roky jich podle Balouna bylo asi 350. Slavnostního vyřazení se dnes na náměstí Svobody v Brně dočkalo 114 absolventů vojenského studia, z nichž byla pětina žen. V akademickém roce 2017/2018 bude promovat celkem 252 absolventů všech typů a forem studia.

Univerzita obrany vnímá větší zájem o studium. Pro ročník 2018/2019 přijala 1600 podaných přihlášek ke studiu, což je asi o osm procent více než o rok dřív. „Domníváme se, že vojenské povolání se stává prestižním a mladá generace to začíná vnímat a přistupuje tak k tomu,“ řekl rektor univerzity Bohuslav Přikryl. Univerzita také chystá nový obor, který se bude zabývat kybernetickou bezpečností. Podle Přikryla se tím přizpůsobuje potřebám ozbrojených sil.

Česká armáda také plánuje pořídit nová bojová vozidla za více než devět miliard korun. Zakázky na nákup 80 lehkých obrněných vozů a 62 obrněných vozů už schválila vláda. „První kusy bychom měli dostat v roce 2020, celá zakázka by se měla realizovat do roku 2024,“ upřesnil ministr obrany. Podotkl, že na zakázce se bude do značné míry podílet český zbrojní průmysl. „Většina vozidel se bude vyrábět u nás doma,“ zdůraznil.