Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident dnes jmenoval ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou

Dnes odpoledne prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jmenoval novou ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Ta ve funkci nahradí Petra Krčála (ČSSD), který před dvěma týdny rezignoval kvůli podezření na plagiátorství u své bakalářské práce. Novou ministryni uvede do úřadu premiér Andrej Babiš (ANO) ještě dnes.

Jmenování ministrů obvykle probíhá v Trůnním sále Pražského hradu za přítomnosti novinářů, tentokrát ale prezident Zeman udělal výjimku a ke jmenování Maláčové využil místo poměrně nezvyklé – Masarykovu pracovnu v lánském zámku. Ceremoniál se odehrál bez přítomnosti médií.

Někteří kritici Zemanovi vyčítali, že prostory Lánského zámku jsou pro jmenování ministrů nedůstojné a že tím snižuje vážnost funkce Maláčové. Hrad prostřednictvím mluvčího Ovčáčka odpověděl, že „Masarykova pracovna v Lánech je důstojné prostředí pro jmenování člena vlády i pro jakoukoliv další státní akci. Za Masarykovy 1. republiky byla místem řady jednání, jmenování i uzavírání mezinárodních smluv.“ Ovčáček připomněl, že zámek v Lánech je jedním z oficiálních sídel prezidenta republiky a že prezident Edvard Beneš přijímal oficiální návštěvy dokonce i ve vile v Sezimově Ústí.

Jedním z nejhlasitějších kritiků dnešního jmenovacího aranžmá je i odborník na etiketu a dlouholetý mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček. „Není to vůbec standardní a neodpovídá to vážnosti ústavního aktu. Ani za Václava Havla, ani za Václava Klause neexistovala jiná varianta, až teď najednou se jmenování ministra provádí jaksi pokoutně, potajmu a bez přítomnosti médií v pracovně, nebo dokonce v Lánech,” podivoval se.

Na Špačkovo konto pak Jiří Ovčáček na Twitteru zveřejnil fotografii dokumentu, který dokazuje, že prezident Masaryk jmenoval tehdejšího ministra železnic Josefa Najmana dokonce jen písemně ze zámku ve slovenských Topolčiankách.

Maláčová už na ministerstvu pracuje tři roky. Ve vedoucí funkci se chce dlouhodobě zaměřit především na rodinnou politiku a téma stárnutí. Za hlavní a aktuální téma považuje prosazování programového prohlášení vlády, tedy například proplácení nemocenské od prvního dne, dále pak navyšování platů i minimální mzdy. Maminkám také slíbila navýšení rodičovské o 40 tisíc korun.