Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Stát by měl odškodnit oběti H-Systemu, řekl předseda Nejvyššího soudu po návštěvě Hradu

Dnes odpoledne dorazili na prezidentovo pozvání na Hrad předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Tématem schůzky bylo rozhodnutí Nejvyššího soudu z minulého týdne ohledně zkrachovalé stavební společnosti H-System, který nařídil zhruba stovce obyvatel domů v Horoměřicích, aby se do 23. srpna vystěhovali.

Po setkání s prezidentem Milošem Zemanem předseda Nejvyššího soudu sdělil, že by do kauzy H-Systém měl vstoupit stát a nějakým způsobem odškodnit oběti kauzy. „Do této kauzy musí vstoupit stát. Žádné rozhodnutí soudu – ani soudu Nejvyššího, ani Ústavního soudu nedokáže tuto situaci jednoznačně pro všechny poškozené vyřešit,“ uvedl Šámal. Minimální variantou by podle Šámala bylo, že stát doplatí rozdíl mezi tím, co požaduje správce konkurzní podstaty z hlediska spravedlivého vyrovnání všech ostatních poškozených a tím, co nabízejí z hlediska odkoupení nemovitostí z družstva Svatopluk.

Pavel Šámal si je podle svých slov vědom, že otázka spravedlnosti je velmi citlivou věcí. Podotkl také, že s poškozenými soucítí: „Mohu říci z vlastní zkušenosti, já jsem byl dvakrát vytopen povodní a vím, co to je, když hrozí vystěhování z domu.“ Spravedlnost ale prý nelze budovat na nespravedlnosti ostatním lidem. „Tady jde o 60 rodin a na druhé straně je více jak tisíc poškozených, byť samozřejmě u nich, když se to rozloží, jde o částku menší. Ale trvám na tom, že spravedlnost je jenom jedna a musí být spravedlivá pro všechny,“ zdůvodnil rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský po setkání s prezidentem novinářům shrnul, o čem byla na Hradě řeč. „Základním, soustavným, opakovaným tématem diskuze byla délka řízení před českými soudy a na tuto délku řízení doslova nešetřil pan prezident kritikou,“ uvedl. „V jisté části jsme mu museli dát za pravdu a skutečně se nedá říci, že by naše české soudnictví bylo nejrychlejší,“ přiznal Rychetský.

Oba soudci se shodli na tom, že došlo na selhání české justice i selhání českého státu „v těch divokých 90. letech“.