Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Ve Švédsku ukradli královské klenoty za bílého dne, zloději prchli na člunu

Krádež století, tak médii probíhá dnešní zpráva ze Švédska o zmizení královských klenot. Kolem dnešního poledne neznámí pachatelé odcizili z katedrály ve městě Strängnäs dvě královské koruny a další předměty nevyčíslitelné hodnoty. Švédská policie po zlodějích intenzivně pátrá na zemi, ve vodě i ve vzduchu.

Katedrála Strängnäs se nachází na jihovýchodě Švédska na břehu rozlehlého jezera Mälaren. Dva zloději přišli do katedrály kolem oběda, tedy v době, kdy byla otevřená pro veřejnost. Poblíž katedrály zrovna probíhal jarmark s potravinami. Z uzamčených skleněných vitrín zajištěných poplašným zařízením vzali zloději dvě královské koruny a královské jablko s křížem. Svědek loupeže Tom Rowell uvedl, že viděl dva muže, jak vybíhají ven z kostela. Naskočili do malého bílého otevřeného člunu a rychle odjeli pryč.

Všechny odcizené předměty jsou vyrobeny za zlata a zdobeny drahými kameny a perlami. Jedna z korun patřila králi Karlu IX., který vládl zemi od roku 1604 do své smrti v roce 1611, druhá jeho manželce, královně Kristině. Šlo o pohřební koruny, které byly v pozdějších dobách z hrobů vytaženy a vystaveny. Ve strängnäské katedrále je pochován Karel IX., syn krále Gustava Vasy, který je označován za nejvýznamnějšího švédského panovníka.

Zloděje bude velice obtížné chytit, neboť okolí katedrály nabízí mnoho únikových cest. Navíc v první fázi lupiči prchali po vodě v motorovém člunu, tedy v podstatě beze stop. „Zatím je to 1:0 pro ně,“ konstatoval mluvčí stockholmské policie Thomas Agnevik.