Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentovu ochranku vyšetřuje policie, zajímá se o přesčasy a služební auta

Odbor vnitřní kontroly policejního prezidia prošetřuje hospodaření Útvaru pro ochranu prezidenta neboli Zemanovy ochranky. Vyšetřovatelé se zabývají údajným zneužíváním služebních vozidel pro soukromé účely a také podezřením, že si vedení útvaru nechává proplácet stovky hodin neodpracovaných přesčasů. Nezávisle na vnitřní kontrole ochranku šetří i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Podle dostupných informací si policejní kontroloři před několika týdny vyžádali veškeré informace o hospodaření útvaru na základě stížnosti, která na přišla policejní prezidium. Prezidium informaci o vyšetřování členů prezidentovy ochranky nepopřelo, kvůli probíhajícímu šetření ale odmítlo poskytnout jakékoli informace.

Policejní prezidium údajně dostalo několik podnětů a udání ohledně nakládání s prostředky ochranné služby prezidenta. Předmětem současného vyšetřování je mimo jiné to, zda vedení útvaru v čele se Zdenkem Šimanem nepodvádí s prací přesčas. Existuje totiž podezření, že si policisté nechávali zaplatit stovky hodin přesčasů, aniž by se obtěžovali je odpracovat. Dalším problémem, který vyšetřovatelé zkoumají je zneužívání služebních vozidel. Na rozdíl od běžných služebních aut, která lze po dohodě užívat i soukromě, nepracovní využívání policejních vozidel je striktně zakázáno.

Útvar současně vyšetřuje i Generální inspekce bezpečnostních sborů, která se zabývá trestnými činy policistů. To naznačuje, že ochranná služba se svěřenými penězi nakládala skutečně problematicky. Jediná informace, která dosud z GIBS unikla je to, že stejně jako vnitřní kontrola policie prošetřuje hospodaření Útvaru pro ochranu prezidenta.

Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Zdeněk Šiman odmítl celou věc komentovat, sdílnější nebyl ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.