Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Donald Trump si splnil sen, v listopadu uspořádá velkolepou vojenskou přehlídku

Americký Senát dal minulý týden zelenou rozpočtu na obranu země. I když rozpočet není tak závratný, aby financoval Vesmírné síly, na luxusní vojenskou přehlídku Spojené státy penězi očividně disponují. Zákon o vojenském rozpočtu ve výši 15,7 bilionů korun prošel Senátem. Na uspořádání přehlídky bylo vyčleněno asi 266 milionů korun.

Tato suma je dokonce větší než ta, kterou Amerika ještě donedávna poskytovala na společná vojenská cvičení s Jižní Koreou a Japonskem. Po summitu se severokorejským vůdcem Kimem Čong-unem je Trump nechal zrušit. Doslova o těchto cvičeních řekl, že „jsou neskutečně drahá a stojí celé jmění“. Tak proč hodlá investovat tak obrovskou částku zrovna do vojenské přehlídky?

Podle armádních zdrojů by se tato přehlídka měla konat ve Washingtonu dne 10. listopadu letošního roku, tedy den před Dnem veteránů. Šéf Bílého domu Donald Trump je tímto krokem nadšený. Domnívá se, že vojenská přehlídka v takovém rozsahu má svůj hluboký smysl. Jedná se zejména o podporu ducha národa. Mluvčí Pentagonu Rob Manning prohlásil, že uspořádání takového průvodu bude ideální příležitostí na oslavu 100. výročí konce První světové války. V ústraní nezůstává ani Francie, kde prezident Macron organizuje podobnou událost. Řada světových státníků a osobností již obdržela pozvání.

Server časopisu Time zveřejnil plány Donalda Trumpa. Ten vážně uvažoval nad tím, že by 4. července zorganizoval přehlídku na „hlavní třídě Ameriky“, Pennsylvania Avenue ve Washingtonu D. C

. Je zřejmé, že se chce pochlubit mocí americké vojenské síly. Určitě nešlo o náhodu. Právě v červenci se konala přehlídka francouzské armády, při které se prezidentovi zrodil v hlavě nápad o vlastním slavnostním průvodu městem. Trump doslova řekl: Byl jsem váš host při svátku pádu Bastilly, kde byla jedna z největších přehlídek, jakou jsem kdy viděl.“ Americký prezident se o svém entuziasmu rozpovídal před francouzskou hlavou státu Emmanuelem Macronem loni v září, když Macron pobýval na oficiální návštěvě i s manželkou v Bílém domě.

Ministr obrany byl letos v lednu pověřen americkým prezidentem k tomu, aby vypracoval rozpočet tak, že bude zahrnovat i jeho vysněnou přehlídku. Organizování takové akce vyžaduje řádnou přípravu. Například se musí vzít v potaz bezpečnostní otázky, různá povolení, přes veřejné záchody pro návštěvníky. O těchto detailech Bílý dům nehovoří, byť se má přehlídka konat za pár měsíců.

Na Trumpa se snesla vlna kritiky. Mnozí mají za to, že se snaží o nacionalismus a militarismus ve společnosti. Dokonce jej viní z přílišné přízně vůči autoritativním vůdcům. Ten se ovšem brání tím, že „pouze“ oceňuje práci armády.

Ačkoli Spojené státy ve srovnání s Ruskem nebo KLDR nepořádají podobné přehlídky často, spíše vůbec, v historii k podobným počinům přesto došlo. Například v roce 1991 po vítězství ve válce v Perském zálivu. Při tehdejší přehlídce pochodovalo přes Constitution Avenue ve Washingtonu na 8 tisíc vojáků. Diváci mohli spatřit i tanky Abrams a střely Patriot. Od druhé světové války šlo o největší vojenskou oslavu za 177 milionů korun.

Pro některé možná bude překvapením fakt, že současný americký prezident není první, který organizuje mohutné oslavy bez vítězství ve válce. Podobnou přehlídku uspořádal i prezident Dwight Eisenhower, či John F. Kennedy.