Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman udělí třem padlým vojákům medaili Za hrdinství

Dnes odpoledne přistál na pražském ruzyňském letišti armádní speciál s ostatky tří mladých vojáků, kteří byli zabiti během mise v Afghánistánu. Smutečního aktu se účastnil kromě prezidenta republiky též předseda vlády, ministr obrany a zástupce náčelníka generálního štábu.

Vrchní velitel ozbrojených sil, prezident Miloš Zeman v neděli vyjádřil hlubokou lítost nad úmrtím tří českých vojáků. Zároveň zdůraznil, že by to podle něj nemělo odradit od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem.

Prezident oznámil, že se rozhodl 28. října udělit všem třem vojákům medaili Za hrdinství. Hlava státu tak postupuje podobně jako před čtyřmi lety, kdy při útoku v Afghánistánu zemřelo pět českých vojáků. I tehdy Zeman všechny in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství.

Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) padlé vojáky v úterý na návrh náčelníka generálního štábu Aleše Opaty povýšil in memoriam do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo obrany pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu.