Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kněz Halík bojuje proti xenofobii, podle Ovčáčka ho navádí samo peklo

Dlouhodobým kritikem prezidenta Miloše Zemana je i katolický kněz Tomáš Halík. Tentokrát mu překáží, jakým způsobem někteří politici vyvolávají strach u českých občanů kvůli podle nich množícím se migrantům u nás. Halík má za to, že k nám uprchlíci nechodí.

Katolickému knězi se zdá, že u nás vzniká čím dál více xenofobie. Strach z uprchlíků je podle něj neoprávněný. Okolní státy nám neposílají stovky ani tisíce uprchlíků, jen požádaly ČR, zda by mohla přijmout několik desítek. Mrzí jej, že se o Evropské unii hovoří spíše záporně. Připouští, že si Evropa prochází určitými problémy, ale dodává, že každé společenství vyžaduje úsilí a trpělivost. Strach rozhodně není správným řešením. Ty osoby, které prosazují nacionalismus, ruské vlivy a haní EU, ovlivňují celé nejednoduché společenství 23 zemí.

Situaci u nás popsal jako zemi s uměle vyvolávaným strachem, kdy dominantní osobnosti si posléze připisují roli „zachránců a mesiášů“. Výsledkem je snižování úrovně vzdělanosti, všude přítomný strach a agresivní občané. Halík hlásá, že je vždy zapotřebí podívat se na daný problém z obou stran, tudíž ani nespadat za hranice normálnosti, tzv. do extrému.

V rozhovoru pro DV TV nešetřil kritikou ani směrem k premiérovi Andreji Babišovi. Ten zarazil přijímání migrantů z Itálie úplně. Tamní předseda vlády Giuseppe Conte poté požádal symbolicky Babiše o to, aby přijal „pouze“ jednoho uprchlíka. I tomu se náš premiér brání zuby nehty. Konkrétně se jednalo o rybářskou loď se 450 uprchlíky. V očích kněze je Babiš ryzím populistickým politikem, který usiluje o obrovské množství voličů, aby jimi následně mohl manipulovat. Vzrůstající populismus vnímá Halík jako jedno z nejvážnějších nebezpečí.

Itálie a další země momentálně prochází migrační krizí. Zoufale žádají o pomoc sousední státy. Podle Halíka u nás žije dost cizinců na to, abychom jako země ukázali, že nejsme proti multikulturalitě, když je to součástí naší společnosti. Zdůrazňuje, že bychom se jako lidé v jedné civilizaci měli naučit žít v míru. „Není možné uprchlíky zahnat do moře nebo vystřelit na měsíc. Je třeba se domluvit, jak se o ně postaráme,“ svěřil se Halík v rozhovoru s Danielou Drtinovou.

Halík prohlásil, že „se asi všichni shodují na tom, že nemůžeme přijmout všechny, a že musíme rozlišovat mezi těmi, kdo jsou skutečné oběti války a násilí a mezi těmi, kdo jsou spíš oběťmi určitého obchodu s lidmi.“ Domnívá se, že Česko určitě zvládne pár desítek migrantů.

Ačkoli v jeho názorech nepadlo Zemanovo jméno, z Pražského hradu se ozývají bouřlivé reakce, zejména ze strany jeho tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten byť byl v té době na dovolené, neotálel a veřejně sdílel své postoje. „Telefonní linka z pekla je v posledních dnech přetížená. Přístroj na stole velekněze neomarxismu zvoní od rána do večera,“ neovládl se Ovčáček. Halík je očividně vůči jakékoli kritice imunní. S negativními reakcemi na svoji osobu počítá a respektuje je.