Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Další sankce USA proti Rusku zapříčiní obchodní válku, varuje ruský premiér Medveděv

Ve středu vydalo ministerstvo zahraničí ve Spojených státech oficiální prohlášení s tím, že Washington plánuje nové sankce směrem k Rusku, jelikož se USA domnívají, že Moskva je zodpovědná za útok na ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii na území Velké Británie.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv měl podle místních médií říct, že sankce USA odstartují obchodní válku. Pokud to bude vyžadovat situace, Moskva na americké sankce odpoví ať už ekonomickou, či politickou cestou. Během cesty na Kamčatku se Medveděv nechal slyšet, že „naši američtí přátelé by o tom neměli pochybovat. “

Proti sankcím se obořil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Nerozumí momentálním krokům USA poté, co se nedávno sešel Vladimír Putin a Donald Trump v Helsinkách. Jejich setkání proběhlo v klidu a míru. Vyhlášení dalších sankcí proti Rusku vnímá jako zcela nekonstruktivní jednání. Zatímco Peskov by s opatřeními raději počkal, mluvčí rezortu zahraničí Marija Zacharovová veřejně prohlásila, že se Rusko již protiopatřeními zabývá. Ruský prezident Putin se k dané situaci ještě nevyjádřil.

Sankce začnou platit nejdřív 22. srpna letošního roku. Server BBC informoval o tom, že Spojené státy hodlají zakázat dovoz citlivých elektronických komponentů a dalších technologií do Ruska. V ohrožení tak může být i výroba vojenské techniky. Sankce se rozdělí na dvě fáze. Ke druhé dojde, pokud USA od Ruska nedostane záruky s tím, že v budoucnu již nepoužije biologické nebo chemické zbraně. Amerika také požaduje souhlas s inspekcí OSN.

Z dostupných informací z médií vyplývá, že se v rámci druhé fáze mohou pozměnit i lety do Ameriky ruskou leteckou společností Aeroflot. Údajně se tyto lety budou zakazovat. Dalším důsledkem bude i rapidní ochlazení diplomatických vztahů obou zemí.

Deník Financial Times již v minulosti hovořil o tom, že Moskva využívá ostrého jazyka ruského premiéra, aby ukázala, že s určitými kroky nesouhlasí, k žádným dalším opatřením ale nakonec nedošlo. Je zjevné, že o protiopatřeních v zásadě rozhoduje právě Putin. Nabízí se tedy otázka, zda Rusko skutečně chystá protiútok, nebo jen o něm mluví.