Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Česká diplomacie vyjednala se Sýrií propuštění dvou humanitárních pracovníků

Česká diplomacie ohlásila mimořádný úspěch, velvyslankyni v syrském Damašku Eva Filipi se podařilo vyjednat propuštění dvou pracovníků německé humanitární organizace, které několik měsíců věznil režim Bašára Asada. Do Sýrie pro ně ve čtvrtek ráno odletěl ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD), který se na místě setkal se syrským šéfem diplomatického sboru Valídem Mualimem.

K zatčení obou humanitárních pracovníků došlo poblíž irácké hranice kvůli podezření z nelegálního přechodu hranice a chybějícím vízům v pasech obou mužů.

„Díky naší diplomacii a paní velvyslankyni se podařilo vyjednat jejich propuštění. Toto je přesně ten důvod, proč udržujeme naše zastoupení v Damašku,“ uvedl Hamáček. Pro propuštěné muže do Sýrie ve čtvrtek brzy ráno odstartoval vládní speciál s Hamáčkem na palubě, v Damašku pak přistál před polednem našeho času. Po páté hodině odpoledne všichni v pořádku přistáli na pražském letišti. Následně byla osvobozená dvojice předána zástupcům svých zemí.

Na tiskové konferenci byl přítomen i německý velvyslanec Christoph Israng, který Česku poděkoval za vyjednání propuštění dvojice humanitárních pracovníků. “Děkuji českým přátelům za pomoc,” řekl. Jeden z humanitárních pracovníků je původem Němec, národnost druhého muže prozradit nechtěli.

„Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat se syrskou stranou propuštění obou mužů a že jsou v pořádku. České velvyslanectví v Damašku již poněkolikáté v posledních letech prokázalo svou důležitou roli, kterou hraje ve prospěch zemí EU, ale i dalších států,“ řekl k tomu Hamáček. Česká republika má totiž v Damašku ambasádu jako jediná členská země EU a zastupuje tam i zájmy Spojených států. Partnery z evropské unie kvůli tomu byla několikrát kritizována, Česko ale odmítlo ambasádu uzavřít.