Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

V Bílém domě zaměstnankyně tajně nahrávala personálního šéfa. Trumpův tým zuří

Další vlna nevole proběhla o víkendu ve Washingtonu. Zaměstnankyně Bílého domu Omaroa Manigaultová Newmanová tajně nahrávala rozhovor v prezidentově kanceláři s Johnem Kellym, který pracuje jako personální šéf v Bílém domě. Americký prezident Donald Trump a jeho tým zuří nejen kvůli tajnému odposlouchávání, ale i kvůli zveřejnění pasáží z její knihy, ve kterých americkou hlavu státu označuje za rasistu.

Dnes už bývalá pracovnice Bílého domu Newmanová působila na postu asistentky ředitele pro komunikace v Bílém domě. Podle agentury AP zastávala nejvyšší funkci v prezidentské kanceláři jako Afroameričanka. Televize NBC minulý týden zveřejnila výňatky z její knihy, které uvádí, že Trump se opakovaně o černoších vyjadřoval jako o „negřích“. Newmanová podle všeho konverzaci s Trumpem nahrávala. Momentálně se v Bílém domě rozpoutala vlna kritiky. Po zveřejněných pasážích byla Manigaultová Newmanová obviněná ze lží. Její kniha se má dnes dostat na pulty knihkupectví po celé Americe.

Co se týče nahrávání Kellyho, pro prezidentskou kancelář je více pobuřující místo, které si k nahrávání Newmanová zvolila než samotný obsah. Jelikož dostala výpověď, setkala se svým nadřízeným Kellym, který se jí snažil vysvětlit důvody jejího propuštění. Hovořili v Situační pracovně Bílého domu, což je podle médií jedno z nejstřeženějších míst na světě. V tomto prostoru prezident většinou činí nejzávažnější rozhodnutí, zejména v oblasti zahraniční politiky. Zaměstnanci Bílého domu mají zakázaný vstup do místnosti s jakýmkoli elektronickým zařízením včetně mobilu. Osobní prohlídky se ale neprovádí.

Odborníci údajně sdílí podobné stanovisko s tím, že Newmanová velmi vážně porušila bezpečnostní pravidla včetně etiky. Znepokojující je i rozhodnutí Kellyho hovořit s Newmanovou právě v Situační pracovně. Mluvčí prezidenta Sarah Sandersová se k poprasku vyjádřila slovy, že „skutečnost, že personál propašuje nahrávací zařízení do Situační pracovny Bílého domu, je projevem nejhrubšího opovrhování národní bezpečností. Pokud se s tím pak vytahuje v televizi, pak je to důkaz nedostatku charakteru a cti této zneuznané zaměstnankyně Bílého domu.“ Členka vedení Republikánské strany Ronna McDanielová na svém účtu na twitteru napsala: „Koho se zdravou myslí může napadnout tajně si nahrát rozhovor s personálním šéfem v Situační pracovně?“