Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident i ministr zahraničí vyjádřili soustrast Itálii kvůli neštěstí na mostě

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se včera kolem poledne zřítil přibližně stometrový úsek dálničního mostu. Tragédie si vyžádala desítky obětí, český řidič kamionu podle informací nehodu přežil.

Soustrast s obětmi a jejich blízkými vyjádřila většina lídrů Evropy. Předsedové vlád nabízí Itálii záchranářskou i technickou pomoc.

Prezident Miloš Zeman dnes zaslal italskému prezidentu Sergio Mattarellovi kondolenční telegram v následujícím znění: „Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí.“ Prezident dodal, že zprávu o zřícení části Morandiho mostu přijal s hlubokým zármutkem.

Neoficiální cestou vyjádřil soustrast i ministr zahraničí a vnitra v jedné osobě Jan Hamáček. „Tragické zprávy z Janova. Upřímnou soustrast rodinám obětí, které zahynuly při pádu dálničního mostu. Doufám, že všichni zranění budou brzy v pořádku,“ napsal na Twitter.

Také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyjádřil „rodinám a přátelům těch, kteří zemřeli, a italskému lidu svou nejhlubší účast a upřímnou soustrast,“. Záchranářům popřál „sílu a odvahu“. Kondolenci zaslala i německá kancléřka Angela Merkel, francouzský prezident Emmanuel Macron či španělský premiér Pedro Sánchez.