Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček vyvrátil spekulace o Zemanově zdraví

Poté, co prezident Miloš Zeman oznámil, že k padesátiletému výročí sovětské invaze v srpnu 1968 neplánuje žádný projev, začala některá média opět spekulovat o prezidentově zdravotním stavu a jeho schopnosti zvládat prezidentský úřad. Prezident přitom jasně uvedl důvody, proč nemá potřebu pronášet zvláštní řeč. „Názor pana prezidenta od roku 1968 stejný. Okupace byla zločin. Být odvážný v té době je mnohem cennější než tisíc projevů po padesáti letech,“ tlumočil jeho mluvčí.

Některá média uvedla, že proslov se nebude konat kvůli tomu, že prezident již nezvládá svůj program. Prý ani do zahraničí už nejezdí. Pravdou je, že Zeman se na veřejnosti naposledy ukázal 8. srpna na letišti v pražské Ruzyni při návratu ostatků tří vojáků padlých v Afghánistánu.

Jiří Ovčáček proto pochybovačům představil celý Zemanův plán zahraničních cest a akcí až do konce roku. „Německo, Slovensko, Čína a především Izrael. To je plán zahraničních cest pana prezidenta na září až listopad,” sdělil hradní mluvčí. „Termíny z diplomatických důvodů oficiálně upřesňujeme až krátce před cestou. Pro orientaci: září SRN, říjen Slovensko, listopad ČLR a Izrael,” doplnil ještě pro server novinky.cz. Zatím poslední zahraniční cesta se uskutečnila na přelomu prázdnin, kdy prezident vyrazil na Slovensko.

Co se týče státnických povinností, prezident má do konce roku v plánu oslavy státních svátků 28. září a 28. října. Dále by měla také proběhnout návštěva Olomouckého kraje, tradiční oběd s premiérem Andrejem Babišem i setkání s dalšími ústavními činiteli. 23. srpna by se měl Zeman zúčastnit mezinárodního agrosalónu Země živitelka v Českých Budějovicích.

Kromě zahraničních cest a vnitrostátních akcí patří do programu prezidenta republiky také přijímání zahraničních návštěv. Do České republiky má do konce roku zavítat indický prezident a chorvatská prezidentka.