Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Vladimir Putin navštívil svatbu rakouské ministryně, s nevěstou si dokonce zatančil

V sobotu se ve Štýrském Hradci konala svatba rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové. Mezi pozvanými byl i ruský prezident Vladimir Putin, který pozvání přijal a cestou do Německa za Angelou Merkel se na svatbě krátce zastavil. Ruská televize RT zveřejnila video, na kterém Putin s nevěstou Kneisslovou tančí.

Rozhodnutí Kneisslové pozvat ruskou hlavu státu vyvolalo v Rakousku s ohledem na aktuální sankce vůči Rusku vlnu kritických ohlasů.

Například poslanec rakouských sociálních demokratů Jörg Leichtfried považuje krok Kneisslové za velmi nešťastný. V současné době Rakousko předsedá EU a pozvání Vladimira Putina tak může působit dojmem zlehčování anexe Krymu či podpory syrského prezidenta Bašára Asada. Rakousko tak podle něj narušuje tvrdý postoj západu vůči politice Vladimira Putina. Podobný názor sdílí i další sociální demokrat Andreas Schieder. „Jak může rakouské předsednictví v Evropské unii obstát, když se neslučuje se zájmy rakouské vlády a ministryně zahraničí a kancléř jsou očividně nakloněni jiné straně,“ nevěřícně kroutí hlavou.

Ke svatbě se vyjádřila i ukrajinská politička Hanna Hopková, která na svém Twitteru napsala, že právě proto, že je svatba soukromá záležitost, pozvání ruského prezidenta určitě není signálem neutrality. Podle Hopkové „od teď Rakousko nemůže být mediátorem na Ukrajině.“

Putinovu návštěvu naopak za žádný problém nepovažuje rakouský kancléř Sebastian Kurz, který se svatby také zúčastnil. Ten prohlásil, že sám za sebe se snaží o lepší vztahy s Moskvou a domnívá se, že šance na vzájemnou přátelskou spolupráci mezi státy existuje.

Kneisslové se zastal i zákonodárce Johann Gudenus, který zdůraznil, že každý má právo sestavit si seznam svatebních hostů dle libosti. Podle něj je svatba jedním z nejvýznamnějších dnů v životě člověka a nelíbí se mu kritika, která se na ministryni těsně po obřadu strhla.