Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš i Zeman poctí v září Německo svou návštěvou

Pana prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše čeká na podzim cesta do Berlína. V plánu je setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, či prezidentem Frank-Walterem Steinmeierem. Oficiální návštěva by se měla konat v září. Babiš by měl přijet o pár týdnů dříve než česká hlava státu. Kolem 20. září by měla začít asi třídenní oficiální zahraniční cesta prezidenta Zemana.

Zeman se nejspíš podívá do vícero částí spolkové republiky. Uskutečnit by se mělo jednání s Merkelovou, což je poměrně překvapující, když se vezme v potaz, že se Merkelová se zahraničními prezidenty potkává spíše sporadicky. Po Německu zavítá do zemí sousedících s Českem. Doposud se od prezidentských voleb Zeman podíval na Slovensko a do Polska. Rakousko je další na seznamu pro příští rok.

Babiš se v Německu dočká dokonce vojenských poct, a to 5. září. Merkelová jej přijme v kancléřství v centru Berlína. Hlavním tématem jsou bilaterální vztahy a modernizace přeshraniční infrastruktury. Zdá se, že se přítomným politikům nevyhnou ani záležitosti migrace. Všichni s napětím tudíž čekají na závěry zmiňovaných jednání. O Zemanovi i Babišovi se ví, že zaujímají zcela odlišný postoj, když přijde na téma migrace. Jinými slovy je tato zahraniční cesta velmi důležitá.

Podobná témata již český premiér probíral na konci července v Bayreuthu, kde se setkal s bavorským premiérem Markusem Söderem. Našli shodu ohledně ochrany vnějších hranic EU. Rádi by se zaměřili na kriminalitu převaděčů, s čímž úzce souvisí životní úroveň v původních zemích uprchlíků.

Všichni s napětím čekají na závěry zmiňovaných jednání. O Zemanovi i Babišovi se ví, že zaujímají zcela odlišný postoj, když přijde na téma migrace. Jinými slovy je tato zahraniční cesta velmi důležitá.