Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

První dáma Ameriky Trumpová apeluje na prevenci proti kyberšikaně, zatímco její manžel online uráží své oponenty

První dáma Spojených států amerických Melania Trumpová na začátku tohoto týdne vystoupila s projevem na téma sociálních médií. Hlavní myšlenkou byly „zhoubné a neblahé“ vlivy, které sociální média mohou přinést, pokud jejich uživatelé nemají čisté úmysly, nebo jednoduše neví, jak správně internet používat. Zatímco Trumpová káže o zodpovědném používání sociálních sítí, její manžel a prezident Donald Trump přidává jeden nevhodný příspěvek na svůj účet na Twitteru za druhým. Od doby, co veřejně oznámil prezidentskou kandidaturu urazil nejméně 487 lidí, institucí a podniků, hlásí americká média.

První dáma promluvila na konferenci v centru Washingtonu o prevenci kyberšikany. Ráda by se zaměřila na vzdělávání dětí o tom, jak bezpečně používat sociální sítě. Konferenci uspořádala organizace Federal Partners in Bullying Prevention. Server Telegraph zveřejnil části jejího projevu. „V dnešní globalizované společnosti jsou sociální média nedílnou součástí života každého dítěte,“ řekla Trumpová.

V pořadí již třetí manželka amerického prezidenta stojí za kampaní „Be Best“, v překladu Buď nejlepší, kterou započala v květnu. Klíčovým tématem kampaně je podpora dobrého chování amerických dětí. Apeluje zejména na slušnost na internetu. „Myslím si, že když budou dospělí naslouchat dětským nápadům a obavám, pomůže jim to zorientovat se v této složité tematice,“ vysvětlila Melania.

Ve stejnou dobu, co Trumpová nabádala k ochraně před kyberšikanou, zasedl prezident Trump ke svému počítači, kde nasdílel řadu urážlivých příspěvků. Jedním z nejdiskutovanějších je označení Roberta Muellera za „zdiskreditovaného a znechucujícího“. Mueller přitom stojí v čele vyšetřování aktivit Ruska při ovlivňování amerických voleb. Pro Trumpa je tento muž ztělesněním ostudy. Kritikou nešetřil ani na celý jeho tým, o kterém řekl, že je to „skupina rozzuřených demokratických kriminálníků“. Zdá se, že americká hlava státu není spokojená ani s prací CIA. Trnem v oku mu je již bývalý ředitel CIA John Brennan, kterého považuje za flákače.

Lauren Culbertsonová, vedoucí veřejné politiky na Twitteru, se také účastnila konference o kyberšikaně. I přes snahu Trumpové poukázat na špatné vlivy sociálních sítí, se Culbertsonová rozpovídala o opatřeních, která Twitter vůči kyberšikaně má. Pochvaluje si hlavně možnost stát se součástí skupiny, která vede rozsáhlé diskuse a dává online příspěvky. Trvá na tom, že Twitter nedovoluje urážlivé chování.

Trumpová zavdala dalším spekulacím o neshodách mezi ní a manželem oznámením o zahraniční cestě do Afriky, kterou podnikne sama během října letošního roku. Paradoxně pojede do země, jejíž občany Trump rovněž několikrát nevhodně urazil. V jejím oficiálním prohlášení se píše, že cílem je se učit jeden od druhého, k čemuž je podle ní nutný otevřený rozhovor a případná výměna názorů.

Mluvčí Trumpové Stephanie Grishamová se k chování prezidenta a snaze první dámy šířit osvětu mezi mladou generací o síle internetu nechtěla vyjadřovat. Okomentovala však hrdost, kterou Trump cítí směrem ke své ženě za její loajálnost vůči dětem. Dodala, že si Trumpová uvědomuje ostrou kritiku, které je a bude vystavena, nepřestane však kvůli tomu dělat, o čem si myslí, že je správné.